Nejde však o žádný rekord. V době největšího boomu po vpádu Ruska do Evropy se ze Švýcarska před dvěma lety vyvezlo přes 180 tun zlata.
Jak ukázaly celní údaje z největší světové rafinerie a tranzitního uzlu světa, snížené dodávky zlata do Číny hravě vykompenzovaly vyšší dodávky do Indie a Velké Británie. Export zlata do Číny klesl na deset z 25 tun před rokem, ale v Indii, která je druhým největším světovým spotřebitelem zlata, se poptávka v důsledku snížení daně z dovozu zlata meziročně zvýšila poptávka z devíti na 35 tun.
Také export do Londýna, který je největším světovým obchodním centrem s fyzickým zlatem, se v červenci zvýšil ze čtyř tun v červnu na 24 tun. Skok zaznamenal i export do USA, kam se v červnu vyvezlo 1,4 tuny zlata, ale v červenci již 8,5 tuny. Před rokem to bylo pouhých 792 kilogramů.
PSALI JSME: Indické ženy mají víc zlata než USA, Švýcarsko, Francie a Německo dohromady
K nám podle dat Českého statistického úřadu letos putovalo z alpské země v průměru 106 kilogramů zlata měsíčně. Za první pololetí to bylo celkem 645 kilogramů, z čehož dvě třetiny až ve druhém čtvrtletí.
„Spotové zlato dosáhlo v úterý rekordního maxima 2 525,24 dolaru za unci, čehož s předstihem využili i západní investoři uprostřed sázek na to, že americká centrální banka v září sníží úrokové sazby,“ uvedla agentura Reuters v souvislosti se zvýšenou produkcí zlata švýcarských rafinerií z červnových 68,4 tuny na červencových 106,4 tuny.
Zisky švýcarských rafinerií vzácných kovů v loňském roce činily bezmála dvě miliardy dolarů. Podle obchodních údajů zveřejněných na stránkách TradeImex se loni ze Švýcarska vyvezlo zlato v celkové hodnotě 100,34 miliardy dolarů zatímco dovoz měl hodnotu 98,5 miliardy dolarů.
PSALI JSME: Export zlata ze Švýcarska kolabuje, přesto jeho cena zůstává vysoká
(rek)