Zlato (oz) / USD
1 706,93
0,17 %
Zlato (oz) / CZK
42 122,76
0,09 %
EUR / USD
1,10
0,25 %
USD / CZK
24,68
0,26 %
Zlato
I přes pokles se prognózy ceny zlata dál zvyšují

S příchodem května se cena zlata snížila až o 30 dolarů pod 1700 dolarů za unci. Hlavním viníkem záhadného chování zlata je pokračující skřípání dolaru, který teď drží finanční trhy jako rukojmí, uvedli analytici UOB (United Overseas Bank). Na burze však takový denní propad ceny v jednotkách procent nic katastrofálního neznamená. Duben tak zůstává pro zlato nejlepším měsícem roku.

Obrovský příliv investic do zlata a jeho derivátů pomohl během prvního čtvrtletí posunout cenu zlata na sedmileté maximum. Foto: iStock

„Pod 1700 dolarů cena zlata už několikrát spadla a většinou tam nezůstala. Ale 30. dubna možná došlo k příliš prudkému poklesu pro snadné zotavení – k poklesu, který trval přes noc. Pokud zlato dokáže nějak získat a udržet úroveň 1700 dolarů jako skutečné dno, mohlo by se to považovat za konsolidační bod, z něhož se může v příštích měsících pohybovat nahoru. Pokud ne, mohlo by klesnout i na 1650 dolarů nebo níž,“ konstatuje komentář londýnského obchodu se zlatem Sharps Pixley. 

Obrovský příliv investic do zlata a jeho derivátů pomohl během prvního čtvrtletí posunout cenu zlata na sedmileté maximum, protože celosvětová poptávka po zlatě v hodnotovém vyjádření dosáhla 55 miliard amerických dolarů a byla nejvyšší od druhého čtvrtletí 2013.

Celková poptávka po žlutém kovu stoupla na 1083,8 tuny, z velké části kvůli 80procentnímu nárůstu zmíněné investiční poptávky (539,6 tuny). Fondy na bázi zlata přidaly 298 tun ve svých podílech, což znamená absolutní investiční rekord v hodnotě 3185 tun zlata. 

Riskantní vyhlídky

„Ve druhém čtvrtletí by zlato mělo dobře reagovat na obrovské množství uvolněných peněz. To přinese významná rizika selhání, protože globální ekonomika drasticky zpomaluje. Proto by se role zlata jako bezpečného útočiště měla vrátit. Tím spíš, že nedávné dopravní a výrobní problémy vedly k nedostatku fyzického zlata. 

Očekávali bychom proto, že se to v následujících čtvrtletích výrazně odrazí. Aktualizujeme tudíž naši zlatou předpověď na 1650 dolarů ve 2. čtvrtletí, 1700 ve třetím, 1750 ve čtvrtém a 1800 v 1. čtvrtletí 2021,“ cituje analytiky singapurské bankovní skupiny UOB portál FXStreet.

„Globální centrální banky znovu zavedly kvantitativní uvolňování, ale zdá se, že zlato na to dobře nereaguje. Ale je důležitější, že zlato jako zajištění vůči riziku vypadá efektivně,“ řekl šéf komoditní strategie TD Securities Bart Melek. „S pandemií, která vedla k prudkým poklesům na světových komoditních trzích, je zlato nadále mimořádně pozitivní, přičemž letos může dosáhnout hodnoty 1800 dolarů za unci.“

A za rok…

„Jsme docela optimističtí i pro příští rok. Jeví se nám, že zlato zamíří na sever od 2000 dolarů (rozuměj nahoru – pozn. red.) možná ještě v druhé polovině roku 2021,“ dodává kanadský analytik v rozhovoru pro londýnskou konzultační firmu S&P Global Platts. „Jakýkoli nárůst volatility nebo velký nárůst rizikového sentimentu, zejména pokud se trhy rozpadnou, povede k výprodeji zlata kvůli hotovosti.“

„Kdo hledá výrazné zvýšení ceny zlata v krátkodobém horizontu, může být trochu zklamaný. Stále věříme, že by cena mohla dosáhnout 1800 dolarů někdy v druhé polovině roku a nebylo by divu, kdyby zlato překonalo svůj nejvyšší bod z roku 2011 a před koncem roku zdolalo výši kolem 1940 dolarů. Nepředpokládáme však vysoké ceny, které předpovídají optimističtějšími zastánci zlata – alespoň ne letos,“ píše Sharps Pixley.

(rek)