Zlato (oz) / USD
2 052,72
0,64 %
Zlato (oz) / CZK
45 654,30
0,30 %
EUR / USD
1,18
0,53 %
USD / CZK
22,24
0,34 %
Zlato
I Goldman Sachs je už nad cenou 1400 dolarů za unci

Bankovní dům Goldman Sachs je v oblasti cen zlata pozitivně naladěn. Dle nové prognózy bude zlato za šest měsíců stát 1350 dolarů za unci, za dvanáct měsíců 1425 dolarů za unci.

Podle nové prognózy Goldman Sachs bude zlato za šest měsíců stát 1350 dolarů za unci, za dvanáct měsíců 1425 dolarů za unci. Foto: iStock

„Podle našeho názoru rizika stoupají, zejména na rozvíjejících se trzích,“ uvedla banka ve zprávě. „Zlato se od konce května vyšplhalo přibližně o pět procent, k čemuž pomohly obavy z obchodních válek a zklamání z amerických ekonomických údajů. Růstovou spekulativní pozici na trhu futures (opcí na nákup cenných papírů, jejichž hodnotu určuje cena zlata) podpořil pokles výnosů amerických desetiletých státních pokladničních poukázek. Investoři se totiž vracejí k fondům obchodovaným na burze cenných papírů podporovaných zlatem.“

Americká poptávka po investicích do zlata má prostor k dalšímu růstu. Pokud by ekonomický růst v USA měl i nadále klesat, vidíme rostoucí poptávku po fyzickém zlatě na rozvíjejících se trzích jako předvídatelnější a trvalejší hnací sílu ceny zlata,“ uvedla dále investiční banka.

Analytici upozornili, že Indie zaznamenala meziroční nárůst dovozu zlata o 50 procent. Zdravá poptávka je i v Číně, kvůli růstu ceny zlata v juanech. Ale totéž se týká i ceny zlata v českých korunách. A vypadá to, že ani u nás se dnešní ceny zlata dlouho neudrží.

„Silná poptávka v rozvíjejících se zemích je pravděpodobně způsobena kombinací rostoucí kupní síly dolaru, obchodní války a spekulativních nákupů, protože cena zlata v místních měnách začala vykazovat vzestup,“ cituje ze zprávy Goldman Sachs server Kitco News.

Centrální banky dál nakupují

Podle bankovních analytiků pokračovaly nákupy centrálních bank v rozvíjejících se zemích v akceleraci poháněné směsí geopolitických napětí a diverzifikačních motivů.

V posledních dvou měsících to dokládá čínská centrální banka nákupy zlata o téměř 50 procent vyššími (15 tun měsíčně) nebo centrální banka Filipín, jež plánuje kupovat až 30 tun zlata ročně. A že by s nákupy přestali dlouholetí odběratelé zlata Rusko a Kazachstán nic nenaznačuje.

(rek)