Zlato (oz) / USD
1 409,31
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 514,31
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,36
0,00 %
Zlato
HSBC zvýšila zlatou prognózu na 1314 dolarů

Zisky zlata budou pravděpodobně vycházet z dalších požadavků na bezpečné investice, ať už z důvodu vyšší volatility akciových a finančních trhů či celkové ekonomické nejistoty, uvedla analýza jedné z největších bank světa HSBC. Ta zvýšila prognózu ceny zlata v letošním roce z průměrných 1292 amerických dolarů za troyskou unci na 1314 dolarů.

„Věříme, že se zlato v roce 2019 posune výš, zejména pokud celosvětový výhled ekonomiky zůstane nejistý,“ uvedl hlavní analytik HSBC James Steel. Foto: iStock

Podle hlavního analytika HSBC Jamese Steela se cena zlata zotavuje z těžkých ztrát během části roku 2018. „Nedávné poklesy akciového trhu, vyšší volatilita finančních trhů a další rizika způsobují obnovení poptávky investorů po drahých kovech,“ konstatoval Steel.

„Zdá se, že geopolitická a obchodní rizika, která nezvykle nezvýšila cenu zlata v loňském roce (kvůli silnému americkému dolaru), se nyní jeví pro zlato jako pozitivní. Věříme, že se zlato v roce 2019 posune výš, zejména pokud celosvětový výhled ekonomiky zůstane nejistý,“ dodal analytik.

Výhled HSBC hovoří o silnějším dolaru, který může představovat největší hrozbu pro zlato a který bude přinejmenším omezovat růst jeho ceny. „Zlato je negativně spojeno s americkými akciemi a věříme, že důležitým cenovým hybatelem v roce 2019 bude právě chování akcií a volatilita. Však právě nedávná slabost akciového kapitálu ukotvila zlato tam, kde je,“ dodal Steel.

Při pohledu na pozici papírového zlata poznamenal, že newyorská burza Comex spekulovala celý rok převážně na pokles ceny zlata, což se naposledy stalo v roce 2001. „Další krátkodobé spekulace na pokles, kromě dlouhodobých na růst, se dají očekávat i v roce 2019,“ domnívá se bankovní analytik.

Zlaté fondy bohatnou

Marketingová organizace zlatého průmyslu World Gold Council zveřejnila zprávu, že zlaté burzovní fondy (ETF) pokračovaly v úspěšném prodeji svých cenných papírů, jejichž cena je odvozena od ceny zlata (papírové zlato), na pozadí volatility trhu již třetí po sobě jdoucí měsíc.

„Celosvětově jen v prosinci se globální investice do ETF zvýšily o tři procenta. To znamená, že do nich investoři především severoamerických a evropských fondů vložili 3,1 miliardy dolarů,“ doplňuje web společnosti SP Global.

(rek)