Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

HSBC přišla o 200 milionů dolarů za pouhý den

Hlavní zprávou dne ve čtvrtek byla informace, že britská banka HSBC utrpěla v březnu za jeden den ztrátu zhruba 200 milionů dolarů poté, co se ceny zlata v Londýně a New Yorku dramaticky rozešly. HSBC uvedla, že problém byl způsoben bezprecedentním objemem výměny papírového zlata za fyzické zlato v době, kdy Covid-19 zastavil rafinaci a přepravu zlata. To mělo ovlivnit leasing a financování nákupů zlata a jiné zajišťovací činnosti.

HSBC v prvním čtvrtletí až na další dvě minimální ztráty byla v obchodování se zlatem neustále ve zisku. A ve třech březnových dnech dokonce podobně vysokém jako byla ztráta. Reprofoto: markets.businessinsider

Ztráta HSBC, jednoho z největších světových obchodníků s drahými kovy, je podle agentury Reuters teoretická a odráží hodnotu pozic, které banka na obou trzích drží. Nemusí to nutně znamenat, že přišla o peníze. Navíc šlo o ojedinělou událost.

Obvykle se cena zlata na londýnském a newyorském trhu liší jen o několik dolarů, ale opatření zavedená v rámci koronavirové pandemie v březnu uzavřela několik rafinerií drahých kovů a uzemnila mnoho letadel, což vyvolalo obavy, že nebude možné přesunout zlato do New Yorku, aby bylo možné splnit smluvní závazky při prodeji papírového zlata. Kdo ho přesto za každou cenu chtěl, musel si připlatit.

Nedostatek zlata ke krytí závazků vyhnal 24. března cenu zlatem podložených cenných papírů na americké burze Comex až o 70 dolarů za unci neboli o čtyři procenta výš, než ten den stálo fyzické zlato v Londýně. Tato mezera se však po otevření rafinerií rychle zmenšila. HSBC také uvedla, že ke ztrátě 200 milionů dolarů přispěly i měnové kurzy při financování obchodu a volatilita akcií.

Byla to jen mimořádná výjimka

„Banka patří k největším obchodníkům s drahými kovy na světě a díky kombinovanému obchodování na burze Comex s papírovým zlatem a obchodování s fyzickým zlatem v Londýně je na rozevírání cenových nůžek mimořádně zranitelná,“ dodala agentura Bloomberg, která informaci přinesla jako první.

Je třeba ovšem dodat, že se jednalo o mimořádný exces, protože HSBC v prvním čtvrtletí až na další dvě minimální ztráty byla v obchodování se zlatem neustále ve zisku. A ve třech březnových dnech dokonce podobně vysokém jako byla ztráta, o níž píšeme. Dokládá to graf letošních zisků a ztrát zveřejněný webem Market Insiders.

(rek)

Další z kategorie Zlato