Zlato (oz) / USD
1 409,31
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 514,31
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,36
0,00 %
Zlato
Hranice 1300 dolarů za unci již padla

V pátek cena zlata v Asii překročila hranici 1300 dolarů za troyskou unci, neboť potenciální pokles globální ekonomiky nadále vyvolával poptávku po bezpečných investicích. Objednávky na nákup cenných papírů krytých zlatem na komoditní burze v New Yorku už hranici také převýšily.

„Zlatá rallye je založena na tom, že investoři si stále víc uvědomují, že zlato jsou bezpečné peníze,“ řekl Rainer Michael Preiss, výkonný ředitel Taurus Wealth Advisors. Foto: iStock

Celosvětové akciové trhy byly minulý týden pod tlakem, protože Čína oznámila slabší než očekávané ekonomické údaje. Cenou zlata ale už hýbá kdeco. Naposledy třeba zpráva, že firma Apple snížila svou čtvrtletní prognózu prodeje.

„Zlatá rallye je založena na tom, že investoři si stále víc uvědomují, že zlato jsou bezpečné peníze,“ řekl webu Investing.com Rainer Michael Preiss, výkonný ředitel společnosti Taurus Wealth Advisors.

„Cena 1300 dolarů za troyskou unci je považována za důležitou psychologickou hranici, což by mohlo vést k dalším nákupům zlata,“ míní analytici včetně George Gera z kanadské RBC Wealth Management. „Trh má velké obavy o ekonomiku, o akciový trh a z nových politických událostí, včetně brexitu,“ dodává Gero. „Pokud investoři budou dál hledat bezpečná útočiště, cena by mohla dosáhnout i na 1350 dolarů.“

V pátek se tržní sentiment poněkud zotavil poté, co americké ministerstvo obchodu potvrdilo, že USA a Čína začnou příští týden další kolo obchodních rozhovorů, konstatuje Investing.com. Cena zlata k okamžitému prodeji se pak snížila díky mírnému posílení dolaru na 1291 dolarů za unci.

(rek)