Zlato (oz) / USD
1 341,12
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
30 363,27
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,64
0,00 %
Zlato
Hra bez pravidel

Analytici nestíhají komentovat pohyb ceny zlata. Už ani nevědí, co si o něm mají myslet. Po zvýšení úrokové sazby americkou centrální bankou měla ve čtvrtek jeho cena propadnout, leč stal se pravý opak. Po krátkém otřesu zlato posílilo. V pátek, po Trumpově vyhlášení obchodní války Číně, mělo zlato jako tlumič otřesů posílit, ale prudce oslabilo.

Analytici houfně očekávali, že vyhlídka obchodní války vyžene cenu drahého kovu nahoru. Foto: iStock

Poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy zavedou 25procentní clo na zboží z Číny v objemu kolem 50 miliard dolarů a Peking rychle odpověděl, že přijde s vlastními sazbami, zlevnilo zlato o dvacet pět dolarů za troyskou unci.

Analytici houfně očekávali, že vyhlídka obchodní války vyžene cenu drahého kovu nahoru. A co se stalo? Došlo k nebývale rychlému sešupu opačným směrem.

Rovněž Mezinárodní měnový fond vyslovil obavu, že nové tarify na dovoz zboží do USA hrozí podkopáním globálního obchodního systému. Odplata jiných zemí se dá samozřejmě očekávat a výsledkem podle MMF nemůže být nic jiného, než poškození americké ekonomiky.

Trhy věří Trumpovi

A výsledek? Dolar dosáhl sedmiletého maxima. Dolarový index vůči koši nejobchodovanějších měn vystoupal na nejvyšší hodnoty od listopadu loňského roku. Toho samozřejmě využili makléři a za zpevněný dolar začali prodávat zlato nakoupené ke spekulaci.

„Ceny zlata v pátek ovlivnilo vybírání zisků, když dolar dosáhl sedmiletého maxima a zlatu se nepodařilo najít podporu navzdory novým obchodním potížím mezi Spojenými státy a Čínou,“ konstatoval britský deník Business Standard. „Včera jsme viděli trochu prodejů, trochu vybírání zisku,“ potvrdil deníku Alex Thorndike, obchodník s drahými kovy švýcarské společnosti MKS, pod níž spadají i proslulé rafinerie vzácných kovů Pamp.

Zlato zatím nezdražuje

Do obchodní války se vydala i Evropská unie, která v prohlášení uvedla, že od července zavede cla na americké zboží. Do toho se přimotala Evropská centrální banka s tím, že do konce roku přestane tisknout peníze a skupovat chabé dluhopisy. Po deseti letech od vypuknutí hospodářské krize! Dalším výstupem bylo, že se úrokové sazby letos nezvýší. Reakcí finančních trhů byl propad eura vůči všem ostatním měnám.

Ani nová italská vláda, která podle prognóz měla po Velké Británii navrtat další díru do unijní Noemovy archy, nevyvolává natolik silné obavy investorů, aby se začali zajišťovat zlatem. „Ba ani celosvětové či americké akcie, kterým se nedaří navázat na rekordní růst, nevyvolávají obavy z korekce trhu,“ řekl komoditní analytik bankovního domu Micubiši Jonathan Butler. „Možná je tam nějaké riziko, které je zajištěno ve zlatě. Investoři jsou teď opatrní,“ dodal.

S výjimkou atomového memoranda podepsaného duem Trump – Kim a zpřísňování měnové politiky v USA obíhají svět byznysu spíš horší zprávy. Podle všech zkušeností by ve všeobecné nejistotě mělo zlato zdražovat, leč děje se pravý opak. Že je svět naruby, by však bylo silné tvrzení. To začne platit, až krize skutečně vypukne.

(rek)