Zlato (oz) / USD
1 517,16
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
35 614,43
0,00 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
23,47
0,00 %
Zlato
Horší by pro USA byla válka s Evropou

Podle nedávné zprávy bankovního obra Morgan Stanley bude zlato přitažlivým aktivem, protože rostoucí obchodní napětí oslabuje americkou ekonomiku a oslabuje tak i americký dolar. Není to však současný obchodní spor s Čínou, kterému by investoři měli věnovat pozornost. Podle americké velkobanky je nejvýznamnějším rizikem pro ekonomiku potenciální obchodní válka s Evropskou unií.

Podle Morgan Stanley je pro ekonomiku rizikem potenciální obchodní válka s EU. Foto: iStock

Prezident Donald Trump by do 18. května, tedy do zítřka, měl rozhodnout, zda zavede 25% clo na dovoz automobilů z Evropské unie. Podle ministerstva obchodu USA představuje dovoz automobilů hrozbu pro americkou národní bezpečnost.

„Podle některých zpráv by Trump mohl rozhodnutí odložit o dalších šest měsíců a vyhnout se tak dvěma obchodním válkám naráz, dokud budou Spojené státy jednat s Čínou,“ napsal na webu Kitco News analytik Neils Christensen.

„Ve srovnání s Čínou mohou být protiopatření eurozóny účinnější, což může vysvětlit, proč se minulý týden výprodej akcií v USA týkal zejména firem s významnými příjmy z jiných zemí než z USA,“ uvedli analytici Morgan Stanley ve zprávě.

Analytici dodali, že obchodní válka s Evropou by také mohla přinutit centrální banku snížit úrokové sazby. Podle výzkumu CME FedWatch Tool jsou trhy z víc než 70 % přesvědčeny, že americká centrální banka úrokové sazby do konce roku stejně sníží. A očekávání trhu ve srovnání s předchozím týdnem výrazně vzrostlo.

Oslabení dolaru posílí zlato

„Americký dolar nemá z obchodního napětí prospěch… rostoucí pesimismus investorů podkopává dolar, což zapříčiní zvýšení ceny zlata. Domníváme se, že je to jen otázka času, než uvidíme, jak likvidita tlačí cenu zlata nahoru a dolar dolů,“ uvedli analytici Morgan Stanley.

Zlato by mohlo zdražit i v případě, že vláda USA na Evropu automobilové tarify neuvalí, protože to by zase posílilo euro proti dolaru. „I když se Spojené státy vyhnou obchodní válce s Evropou, pokračující spor s Čínou stále představuje významné riziko pro globální hospodářství,“ dodává analytik Kitco News.

Podle ekonomů Morgan Stanley existuje bezprostřední hrozba globální recese, dokud USA a Čína nedokáží své obchodní náležitosti vyřešit. „Obchodní napětí a jeho dopad na ekonomický růst by mohlo ovlivnit platební schopnost zejména amerických firem,“ uvedli ekonomové.

(rek)