Zlato (oz) / USD
1 279,93
0,20 %
Zlato (oz) / CZK
28 939,16
0,09 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,61
0,11 %
Zlato
Gundlach: Zlato zdraží o tisíc dolarů

Situační zprávy bývají ožehavé. Druhý den již nemusí platit. Včera však cena zlata po pondělním vzestupu pokračovala dál ve směru vzhůru přes úroveň 1345 dolarů za troyskou unci. Agentura Reuters jako hlavní důvod vyhodnotila pokles hodnoty dolaru na dvoutýdenní minimum kvůli investorské nervozitě a velkému množství možných geopolitických střetů, což vyvolalo poptávku po bezpečné investici, kterou zlato bezesporu je.

Zlato zdraží o tisíc dolarů, tvrdí známý investor Gundlach. Foto: Shutterstock

„Spousta věcí se děje současně: Obchodní válka mezi USA a Čínou, možný útok USA na Sýrii, a to vyvolává možnost konfliktu mezi USA a Ruskem, což má velmi silný dopad na trhy se zlatem,“ řekl Juiči Ikemizu, ředitel tokijské pobočky CIBC Standard Bank.

„Napětí mezi Čínou a Spojenými státy zdá se polevilo po smířlivém vystoupení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. (Oznámil, že Čína by letos mohla významně snížit 25% dovozní cla na automobily ve snaze otevřít se světu). Ale s administrativou Donalda Trumpa si lidé nemohou být jistí, co se opravdu dál stane. Takže investoři chtějí mít pozice ve zlatě,“ řekl Ikemizu agentuře Reuters.

Americký prezident čínský slib otevírat ekonomiku přivítal tweetem, že „dvě největší ekonomiky společně dosáhnou velkého pokroku“. Ale zároveň se Rusko a Spojené státy na půdě OSN střetly ohledně používání chemických zbraní v Sýrii. Washington a jeho spojenci zvažují úder na armádu prezidenta Bašára Asada kvůli použití jedovatého plynu proti povstalcům minulý víkend.

Dolar stále nejistý

Dolar se po vystoupení čínského vládce Si Ťin-pchinga obchodoval na dvoutýdenním minimu. A protože dolar a zlato jdou proti sobě, neváhal analytik Reuters Wang Tao napsat, že zlato se může zastavit až na ceně 1354 dolarů za unci. Poté by si mělo udělat přestávku a následně znovu zdražovat až na hranici 1382 dolarů.

Investoři navíc čekají, jaké budou výhledy amerických centrálních bankéřů, přesněji řečeno na zveřejnění podrobností z jejich březnového zasedání ohledně úrokových sazeb a na údaje o spotřebitelské inflaci.

Prognóza investora

Jeff Gundlach, který v současné době spravuje víc než 100 miliard dolarů v investiční společnosti DoubleLine Capital, na téma zlato řekl: „Zlato má negativní vztah s dolarem. Vidíme, že zlato zastavilo sestupný trend. Zlato má nyní masivní základnu. Masivní. Očekáváme čtyřletý, pětiletý růst. Pokud překročíme současnou hranici odporu, půjde nahoru asi o tisíc dolarů,“ cituje server Zero Hedge.

„Může se to stát? No, teď se to neděje, ale je to velmi zajímavá křižovatka. Skvělý čas na nákup zlatých rezerv. Protože tak či onak tohle dítě se vydá na velkou cestou,“ dodává pateticky Zero Hedge.

(rek)