Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Gundlach: Zlato zdraží o 1000 dolarů

Zajímavostí minulého týdne bylo, že čím víc se propadala cena zlata, tím optimističtější předpovědi vydávaly zprávy odborníků. Suki Cooperová z bankovního domu Standard Chartered například v televizi CNBC řekla, že po červnovém zasedání Fedu (centrální banka USA) půjdou ceny zlata prudce nahoru. A není sama.

Zlato zdraží o tisíc dolarů, tvrdí známý investor Gundlach. Foto: Shutterstock

Jeffrey Gundlach, zakladatel gigantického fondu DoubleLine, který kontroluje aktiva odhadovaná na téměř 120 miliard dolarů, uvedl, že cena zlata po svém propadu v tomto týdnu, je na pokraji energického vzestupu. „Děje se něco velkého,“ řekl agentuře Reuters.

Gundlach dále uvedl, že i z klasického grafu lze vyvodit „explozivní potenciální energii“ jež signalizuje pohyb cen zlata v rozmezí až 1000 dolarů. Jeho prognózu zřejmě inicioval růst ceny zlata za hranici 1350 dolarů v předminulém týdnu. Možná však byl Gundlach přílišným optimistou, protože po týdnu, kdy zlato oscilovalo kolem 1345 dolarů propadlo na 1317 dolarů za troyskou unci, což svědčí spíš o výprodeji a vybírání zisků.

Nerozlučná dvojčata

A není podstatné, že cenu drahého kovu ovlivnilo hlavně posílení dolaru na nejvyšší úroveň od ledna. Resustitaci dolaru pravděpodobně způsobilo uvolnění napětí, zejména pokud jde o Čínu a Koreu a zdá se, že ani syrské raketové dobrodružství nevyvolalo vážně míněnou nepřátelskou odezvu Ruska.

„Vypadá to, že USA mohou dokonce polevit ve svých sankčních záměrech proti Rusku, byť některé z nich by mohly kdykoli ožít obzvláště vzhledem k nepředvídatelné náchylnosti prezidenta Trumpa k nečekaným tweetům bez porady se svými konzultanty,“ domnívá se Lawrie Williams na serveru Sharps Pixley.

Ale i tak, dolarová rallye, které mnozí dávají jen krátký život, skutečně může záhy skončit. O kolik a na jak dlouho to nastaví cenu zlata, ale zatím není jasné. Jisté je, že dolar a zlato jsou jako dvojčata, která se nemají ráda a dělají si samé naschvály. Pro českého klienta však síla dolaru víc než vykompenzovala pokles ceny a zlato je tak v korunách paradoxně dražší.

Jak to bude dál?

„Gundlach se ve své prezentaci zabýval pravděpodobnou cestou zlata v blízké budoucnosti s tím, že inflace bude růst, což může ovlivnit nynější relativně vysoké výnosy amerických státních dluhopisů snížením reálných úroků v jiných měnách. Velcí držitelé amerických pokladničních poukázek jako jsou Rusko, Čína a některé další země s tím počítají a snižují své nákupy jak z politických, tak z ekonomických důvodů,“ doplňuje Sharps Pixley. „To bude mít samozřejmě vliv na střednědobou až dlouhodobou sílu dolaru.“

Pokud skutečně půjde vývoj tímto směrem, mohla by se na českém trhu cena zlata opět snížit. Je tu však ještě jeden důležitý faktor. Koruna vůči dolaru i euru oslabila a na jejím počínání bude z českého pohledu zřejmě záležet nejvíc. Tedy pokud se nenaplní Gundlachovo proroctví a zlato nezdraží o tisíc dolarů.

(rek)