Zlato (oz) / USD
1 279,35
0,24 %
Zlato (oz) / CZK
28 959,10
0,02 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,64
0,22 %
Zlato
Gundlach: ropa a kovy letos vynesou víc než akcie

Boss společnosti DoubleLine Capital, miliardář Jeffrey Gundlach, stále očekává, že v letošním roce budou komodity výnosnější než akcie. „Zatímco akciím se daří skvěle, komoditám se daří dobře,“ řekl a pak s pomocí svého osobitého přirovnání ještě dodal: „Palivo komodit má však v nádrži mnohem víc oktanů než palivo akcií.“

Jeffrey Gundlach je někdy na Wall Streetu nazýván jako dluhopisový král. Foto: archív

Dluhopisový král, jak je Jeffrey Gundlach někdy na Wall Streetu nazýván, v polovině prosince v televizi CNBC naznačil, že jeho nejlepší investicí v roce 2018 budou komodity, jako je ropa a kovy. Svůj názor odůvodnil tím, že relativní výkonnost akcií vůči komoditám prochází definovanými cykly a že v současné době jsou komodity oproti akciím připraveny na období vyššího výkonu.

Gundlach, který podle agentury Reuters spravuje aktiva v hodnotě 119 miliard dolarů, v úterý uvedl, že globální růst způsobuje poptávku po komoditách a slabší americký dolar by jim měl také pomoci. „Obvykle, když nastane pro dolar špatný rok, následují ještě další jeden až dva špatné roky,“ tvrdí Gundlach. Americký dolarový index přitom minulý týden klesl na nejnižší hodnotu za více než tři roky.

Atraktivní ropa

Zato cena ropy se v posledních dvou letech zotavila z propadu v letech 2014 a 2015. Americké futures (opce) na dodávky ropy v březnu dosáhly minulý týden výše 66,66 dolaru za barel, což je jejich nejvyšší cena od 5. prosince 2014. Investiční ředitel společnosti DoubleLine Jeffrey Sherman na webu prohlásil, že „existuje strukturální podpora cen ropy přesně tam, kde jsou“ a že vypadají dost atraktivně.

Akcie společnosti DoubleLine Strategic Commodity Fund I získaly v roce 2017 9,13 procenta. Americké akcie v úterý ztratily, když burzovní index pěti set elitních amerických akcií S&P 500 klesl o více než jedno procento, což se „od loňského srpna ještě nestalo“, připomíná CNBC.

Již počátkem ledna Gundlach prohlásil, že S&P 500 „může v první polovině roku stoupnout o 15 procent, ale až padne, zničí celý zisk z první poloviny roku“ a půjde do mínusu. Gundlachova opatrnost vůči S&P 500 a jiným rizikovým aktivům včetně amerických korporátních dluhopisů podle Reuters začala v době, když Federální rezervní fond (americká centrální banka) zahájil éru „kvantitativního zpřísňování“, tedy výprodej nashromážděných dluhopisů při současném zvyšování úrokových sazeb.

(rek)