Zlato (oz) / USD
1 423,75
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 886,99
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,40
0,00 %
Zlato
Gundlach očekává oslabení dolaru, zlato bude dražší

Další vývoj může přinést oslabení dolaru, což by byla úleva pro nedolarové státy, zejména pro rozvíjející se trhy, řekl Jeffrey Gundlach, investiční šéf společnosti DoubleLine Capital, jež sídlí v Los Angeles a stará se o zhruba 120 miliard dolarů.

„Pravděpodobně skončíme rok se slabším dolarem, než je právě teď,“ řekl Jeffrey Gundlach. Foto: Youtube

„Nemyslím si, že dolar bude dál posilovat, aniž bychom nejdříve zaznamenali jeho pohyby směrem dolů,“ prohlásil Gundlach v internetovém vysílání pro svůj Total Return Bond Fund. „Pravděpodobně skončíme rok se slabším dolarem, než je právě teď,“ cituje manažera ekonomická agentura Bloomberg.

Vzhledem k negativnímu vztahu dolaru a zlata to nemůže znamenat nic jiného než zvýšení ceny drahého kovu. Jeffrey Gundlach však dává své výroky do širších souvislostí: „Spekulanti sázející pouze na růst mohou skončit špatně. Zčásti kvůli tomu, že prezident Donald Trump chce nižší hodnotu dolaru.

Silný dolar a hrozby obchodních válek už poškodily akcie a dluhopisy na rozvíjejících se trzích, jako je Turecko nebo Argentina, jež čelí vyšší dluhové zátěži, neboť jejich měny se vůči dolaru znehodnocují.“

Globální trhy v problémech

Proč na to Gundlach poukazuje? „Protože globální trhy by mohly čelit širším problémům, pokud se bude situace na rozvíjejících se trzích zhoršovat,“ vysvětlil. A nic na tom podle něj nemění ani skutečnost, že hlavní ekonomické ukazatele nevykazují žádné známky hrozící recese.

Bloomberg připomíná, že vlajková loď Gundlachovy společnosti Total Return Bond Fund, jehož hodnota činí 49 miliard dolarů, investuje převážně do cenných papírů zajištěných hypotékami. „Letos svou výkonností předčil 78 procent svých konkurentů. V posledních pěti letech dosahuje v průměru 3,3 procenta ročních výnosů, což je lepší číslo než u 89 procent konkurentů,“ dodává agentura.

(rek)