Zlato (oz) / USD
1 285,91
0,09 %
Zlato (oz) / CZK
29 674,09
0,21 %
EUR / USD
1,12
0,11 %
USD / CZK
23,08
0,12 %
Zlato
Goldman Sachs zvýšil prognózu ceny zlata

Bankovní dům Goldman Sachs v době, kdy cena zlata propadla o 50 dolarů ještě navýšil své předchozí prognózy růstu jeho ceny o 25 dolarů. Tříměsíční průměr by měl činit 1350 dolarů za troyskou unci, šestiměsíční 1400 dolarů a roční dokonce 1450 z původních 1425 dolarů.

banka patří k velkým hráčům trhu, kteří jsou schopni cenu zlata svými obchody a jinými prostředky ovlivnit. Foto: iStock

Důvody k tomu uvádí následující: stále nízká a dál klesající míra nezaměstnanosti v USA, která vyvolává obavy, že jde o zpožděnou reakci na ekonomický cyklus.

Globální příliv zlata do burzovních fondů, nízký evropský růst, negativní reálné úrokové sazby, které budou pravděpodobně dále zvyšovat nákupy zlata v Evropě.

Dále je to zvýšené geopolitické napětí, nižší tlak na měny rozvíjejících se zemí, který by měl pomoci udržet nákupy levnějšího zlata centrálními bankami na stejné úrovni jako v roce 2018.

K  tomu se přidá slabší dolar a zrychlení růstu HDP, jež zvýší kupní sílu rozvíjejících se zemí k dolaru, a tudíž i poptávku po zlatě.

Tvůrce ceny

Je třeba dodat, že analýzy banky Goldman Sachs vycházejí především z technických dat. V oboru vzácných kovů banka patří k velkým hráčům trhu, kteří jsou schopni cenu zlata svými obchody a jinými prostředky ovlivnit. V roce 2016 za to dokonce zaplatila pokutu 120 milionů dolarů.

V minulém roce byla banka opět obviněna z manipulací s cenami zlata podobně jako JPMorgan Chase, u které se to ovšem povedlo prokázat a jejíž zaměstnance nyní čeká soud. Obě banky jsou však nejen lídry v oboru papírového zlata na Newyorské obchodní burze, ale i tvůrci ceny fyzického zlata v Londýně.

(rek)