Zlato (oz) / USD
1 280,19
0,18 %
Zlato (oz) / CZK
28 944,24
0,07 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,61
0,10 %
Zlato
V Goldman Sachs změnili názor na zlato

Finanční dům Goldman Sachs po více než pěti letech změnil názor a jal se doporučovat investice do zlata. Podle serveru televize CNBC Goldman Sachs očekává, že ceny zlata budou v nadcházejících měsících překonávat dosavadní hranice. Důvodů, které prezentoval tým analytiků ohledně prognózy na růst ceny zlata, je hned několik.

Cena 1400 dolarů za unci není dle bankovních analytiků nereálná. Foto: Shutterstock

„Náš komoditní tým je přesvědčen, že je třeba změnit obvyklý vztah mezi cenami zlata a americkými úrokovými sazbami.“ Na základě empirických údajů z posledních šesti zvýšení základních úrokových sazeb zlato ve čtyřech případech zdražilo, konstatuje dále americká banka Goldman Sachs.

Americká centrální banka naposledy zvýšila úrokovou sazbu o 25 bazických bodů v březnu 2018. Naznačila při tom, že v letošním roce dojde ještě ke dvěma zvýšením sazeb. Ale v uplynulých dvou letech vždy k prognózovaným navýšením ještě jedno přidala.

„Proto i letos Goldman Sachs předpovídá čtyři úpravy úrokových sazeb oproti avizovaným třem. Vzhledem k tomu, že zlato nenabízí žádné výnosy z hlediska úroků, měla by jeho cena klesnout. Za takových okolností by se mohlo zdát, že výhled expertů Goldman Sachs na ceny zlata by mohl být neopatrný,“ komentuje zprávu analytiků server Market Realist.

Zlato bude zářit

Goldman Sachs se však odvolává na to, že s ohledem na minulé cykly zvyšování úrokových sazeb existují ohledně zlata důvody k optimismu: „Volatilita na trzích se všeobecně začala zvyšovat a akciové trhy kvůli obavám z obchodních válek zaznamenaly ztráty. Další výprodej na akciových trzích proto bude pro zlato přínosem.“

Dalšími faktory popsanými bankou Goldman Sachs jsou kromě korekcí na burzách cenných papírů také obchodní války, inflace, nevyzpytatelný dolar a z toho vyplývající nižší chuť investorů zajišťovat se americkými aktivy. Varování směřuje do všech stran s výjimkou zlata. Cena 1400 dolarů za unci není dle bankovních analytiků nereálná.

Z velkých hráčů Wall Streetu se ke Goldman Sachs přiklánějí i TD Securities a bankovní skupina Citi s průměrnou roční cenou kolem 1380 dolarů za troyskou unci, švýcarská UBS uvádí průměrnou cenu 1375 dolarů a zatím skeptická zůstává Bank of America s ročním průměrem 1330 dolarů za unci.

(rek)