Zlato (oz) / USD
1 925,82
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Goldman Sachs zlato doporučuje rozporuplně, německé fondy ho skupují

Kritický server Zero Hedge si povšiml toho, že finanční dům Goldman Sachs vydal ve stejný den dvě různá – a rozporuplná – doporučení k nákupům zlata. Podle jednoho má unce tohoto vzácného kovu doporučení až 1380 dolarů, podle druhého jen 1250.

Finanční dům Goldman Sachs vydal ve stejný den dvě různá doporučení k nákupům zlata. Foto: iStock

Ve zprávě „Top Tech“ zaměřené na drahé a základní kovy, píše analytik Sheba Jafari, že „zlato, stříbro a měď ukazují potenciál pokračovat dál“ s tím, že „zlato má cíl v oblasti 1375 -1380 dolarů za troyskou unci“. Hlavní měnový stratég, Jeffrey Currie, naopak vydal jiné obchodní doporučení: „Naši ekonomové se domnívají, že pravděpodobnost, že vláda odstoupí, poklesla z předchozích 35 % na zhruba 15 %. Výsledkem je udržení naší prognózy ceny zlata na konci roku ve výši 1250 dolarů za unci, pokud nedojde k eskalaci napětí se Severní Koreou.“

Zero Hedge z toho má pochopitelně legraci a v nadsázce považuje doporučení za „perfektní“. Goldman Sachs totiž může v případě vzestupu i poklesu ceny zlata říkat, že zlato se chová přesně tak, jak předpověděl. „Jedinou otázkou je, jak zlato dosáhne základního Goldmanova cíle ve výši 1250 dolarů, pokud se klienti zařídí podle Goldmanových techniků, kteří doporučují kupovat zlato až do ceny 1300 dolarů…,“ ušklíbá se Zero Hedge.

Podzim je pro zlato silné období

A teď z vážnějšího soudku: „Současné vyšší ceny zlata by mohly zkrotit sezónní poptávku po fyzickém zlatě, ačkoli jeho nákup se pravděpodobně zvýší za jakoukoli cenovou zátěž,“ uvedla banka Standard Chartered. Podzim je pro zlato typicky sezónně silné období kvůli jeho nákupům spojeným s dovolenou v klíčových zemích, jako je například Indie. Zatím ceny zlata navzdory slabšímu fyzickému trhu rostou a teprve v následujících týdnech by se měly projevit v sezónní poptávce zejména v Indii.

Standard Chartered dodává, že poptávka může být vzhledem k vyšším cenám zpočátku slabší, ale pokud by cena zlata klesla k 1250 dolarům za unci, měl by to být právě fyzický trh, který omezí riziko dalšího poklesu ceny. Za hlavní impuls současné zlaté rallye považují analytici Standard Chartered geopolitická rizika. V té souvislosti poukazují na to, že hlavně spekulanti zvýšili své býčí (růstové) pozice vůči kovům a směnitelným produktům.

Fondy převážně zlato kupují

Na burze obchodované zlaté fondy (ETF) v srpnu přidaly do svých aktiv 31,4 tuny zlata na celkových 2295 tun v globálním pohledu. Zasloužila se o to zejména Severní Amerika, která se na růstu podílela 27,8 tuny (+ 1,3 miliardy dolarů). Toky v Evropě byly v průběhu měsíce smíšené, leč přece jen s čistým nárůstem v závěrečném účtu o 6,4 tuny (+ 322 milionů dolarů). Kombinovaná likvidita ETF zlata v srpnu meziročně vzrostla na 1,23 miliardy dolarů denně, což se blíží k ročnímu průměru 1,22 miliardy.

Celosvětově nejvíc zlata v dosavadním průběhu roku získaly ETF z eurozóny, a to 79 %. V číselném vyjádření to představuje 131 tun zlata (+ 4,8 miliardy dolarů) z celkových 143,5 tuny (+ 5,3 miliardy dolarů). To představuje nárůst celosvětově spravovaného aktiva o 5,5 %.

Kdo prahne po zlatu

Není bez zajímavosti, že po zlatu nejvíc prahly německé fondy ETFs Xetra-Gold a db Physical Euro Hedged ETC, které skoupily 73 tun zlata čili 56 % hrubého celosvětového přírůstku. Samotná společnost Xetra-Gold vzrostla o 48 %, tedy o 54 tun zlata (+ 2,1 miliardy dolarů).

Severoamerické fondy i přes srpnový zájem o zlato za rok 2017 přidaly čistého pouze 22 tun zlata (+ 860 milionů dolarů), zatímco asijské 10 % zlata prodaly (- 426 milionů dolarů). Všechny ostatní světové regiony z pohledu zlatých ETF nakoupily 1,1 tuny zlata (+ 62,9 milionů dolarů). Informaci zveřejnil server Zeebiz.com z uzavřených dat marketingové organizace nejvýznamnějších těžařů zlata World Gold Council.

(rek)

Další z kategorie Zlato