Zlato (oz) / USD
1 768,53
0,12 %
Zlato (oz) / CZK
38 099,59
0,16 %
EUR / USD
1,20
0,03 %
USD / CZK
21,54
0,04 %
Zlato
Goldman Sachs si stojí za prognózou 2300 dolarů za unci zlata

Zlato se v poslední době konsolidovalo kolem 1900 dolarů za unci. Po informacích o vakcínách tuto úroveň neudrželo. Ve zprávě zveřejněné v pátek investiční banka Goldman Sachs přesto potvrdila, že udržuje svůj cíl v oblasti ceny zlata do roku 2021 ve výši 2300 dolarů za unci, protože se globální ekonomika vrací k souboji mezi pozitivními zprávami o možných vakcínách a stále převládajícími riziky ekonomických škod způsobených dalšími vlnami pandemie.

Analytici Goldman Sachs doporučili, že v příštím roce by investoři měli dál sledovat skutečné výnosy dluhopisů, včetně inflace. Pokles reálných výnosů pětiletých dluhopisů má dál podporovat zlato. Foto: iStock

Přestože ekonomové Goldman Sachs vidí v příštím roce silné ekonomické oživení v USA i na celém světě, autoři zprávy uvedli, že pro zlato stále existuje „silná strategická argumentace“.

„Podle našeho názoru strukturálně růstový trh se zlatem ještě neskončil a bude pokračovat v příštím roce, jak inflační očekávání porostou, americký dolar bude oslabovat a maloobchodní poptávka po zlatě na rozvíjejících se trzích dál zotavovat,“ uvedli analytici.

„Z krátkodobého hlediska však může být pro zlato obtížné vytvořit smysluplnou hybnou sílu jak směrem nahoru, tak směrem dolů,“ Z dlouhodobého hlediska by však zlato „mělo těžit z pokračující silné investiční poptávky“.

Investiční poptávka po zlatě byla letos ovlivněna růstem cen díky ETF (zlaté burzovní fondy), které se zdají být preferovaným prostředkem pro většinu investorů. Nákupy ETF podporovaly zlato víc než rok, protože nákupy centrálních bank, jež dříve prudce rostly, se zpomalily (zejména v září) a poptávka z Číny a Indie kvůli rekordním cenám rovněž.

Analytici Goldman Sachs doporučili, že v příštím roce by investoři měli dál sledovat skutečné výnosy dluhopisů, včetně inflace. Pokles reálných výnosů pětiletých dluhopisů má dál podporovat zlato.

Sledujte pětileté bondy

„Podle naší ekonomické prognózy budou krátkodobé reálné úrokové sazby v USA v příštích pěti letech v průměru -2,1 %.“ Výnos pětiletých bondů je v současné době -1,2 %, což implikuje podstatný potenciál poklesu, doplňuje australský server Sharecafe, který pracuje pro jednu z firem poskytující finanční služby.

Velkou pozornost pětiletým vládním dluhopisům věnují podle Sharecafe bankovní experti proto, že mají největší dopad na měnové trhy. „S růstem inflace mohou spotřebitelé očekávat výrazné znehodnocení globálních měn, protože na celém světě působí jen málo, pokud vůbec nějaké, ovladače inflace.“

Goldmani očekávají, že klesající americký dolar bude příští rok dál oslabovat, což by mělo podpořit cenu zlata. „K rozpadu negativního vztahu ceny zlata a reálných sazeb obvykle dochází, když pozitivní korelace kurzu a úrokových sazeb dolaru zmizí. To je prostředí, které naši stratégové měnových kurzů a sazeb očekávají v roce 2021,“ uvedli Goldmani.

(rek)