Zlato (oz) / USD
1 852,92
0,47 %
Zlato (oz) / CZK
42 961,16
0,31 %
EUR / USD
1,16
0,15 %
USD / CZK
23,19
0,16 %
Zlato
Goldman Sachs potvrdila prognózu ceny zlata na 1800 dolarů

Cena zlata klesá, ale nenajde se ekonom, který by nebyl přesvědčen o jejím brzkém oživení. Trhy jen vyhodnocují, jaký dopad budou mít fiskální a další peněžní podněty k zastavení ekonomických škod způsobené pandemií.

„Udržujeme náš růstový výhled pro zlato, protože otřes světové ekonomiky zřejmě povede k většímu odporu vůči rizikovým aktivům,“ uvedli analytici Goldman Sachs.

Jde například o 700 miliard dolarů, které chce natisknout americká centrální banka (Fed), aby zlevnila krátkodobé úvěry na podporu ekonomiky. V rámci programu bude Fed také schopen obejít banky a pomoci s likviditou přímo nemocným podnikům.

Web Yahoo Finance ještě připomíná, že Trumpova administrativa diskutuje o plánu utratit až 1,2 bilionu dolarů, včetně přímých plateb Američanům ve výši tisíc dolarů nebo víc během dvou týdnů.

Investiční banka Goldman Sachs snížila prognózu ceny zlata na příští pololetí kvůli potenciálně menšímu nákupu centrálních bank. Týká se to zejména Ruska, které by kvůli ostrému poklesu ceny ropy mohlo mít míň peněz na to, aby pokračovalo v nákupech zlata pro své rezervy.

„Dále ale udržujeme náš růstový výhled pro zlato, protože větší než předpokládaný otřes světové ekonomiky zřejmě povede k většímu odporu vůči rizikovým aktivům,“ uvedli analytici Goldman Sachs. Banka tedy snížila své tříměsíční a šestiměsíční předpovědi o 100 dolarů na 1600 a 1650 dolarů za unci, 12měsíční výhled na 1800 dolarů však ponechala. 

Honba za hotovostí

Cena zlata se propadla stejně jako u rizikových aktiv. Podobně jako ostatní analytici i experti Goldman Sachs uvedli, že hlavní příčinou poklesu ceny zlata je „honba za hotovostí“. Přirovnávají to k prudkému poklesu ceny zlata na začátku finanční krize v roce 2008, kdy žlutý kov klesl o 27,5 procenta za pět měsíců, než začal stoupat na 1900 dolarů za unci.

V roce 2008 došlo k obratu, když Fed v listopadu oznámil kvantitativní uvolnění 600 miliard dolarů. „Investoři musí ignorovat veškeré zmatky, které jsou v současné době na trhu,“ řekl Kitco News George Milling-Stanley, hlavní stratég společnosti State Street Global Advisors. „Zlato se odrazí zpět, jakmile se peníze od centrální banky na finančních trzích objeví.“

(rek)