Zlato (oz) / USD
1 275,47
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
29 139,21
0,16 %
EUR / USD
1,12
0,13 %
USD / CZK
22,85
0,16 %
Zlato
Goldman Sachs: Možnost recese 50:50

Bankovní skupina Goldman Sachs uvedla, že to byl strach, co přimělo investory k nákupům zlata poté, když akcie klouzaly dolů a zrodila se obava, že by americká ekonomika mohla opět spadnout do recese. Nedávný vzestup zájmu o vzácný kov se udál na pozadí výprodeje akciového trhu a jeho rozkolísání, napsali bankovní analytici Michail Sprogis a Jeffrey Currie ve své úterní zprávě převzaté mnoha internetovými weby i tištěnými deníky.

Podle modelu americké banky JPMorgan Chase mají Spojené státy v příštích dvou letech šanci na recesi více než 50:50. Významné tržní obavy
jsou hlavním důvodem oživení poptávky po zlatě. Foto: iStock

Podle jejich názoru souvisí růst ceny zlata s obavami z budoucnosti. Poptávka po cenných papírech podložených zlatem v burzovních fondech se tak vrací po několika měsících poklesu.

„Vzácný kov míří k prvnímu měsíční zisku po sedmi měsících nezájmu kvůli akciím, protože obchodní válka začala bobtnat, což ubližuje výhledu růstu,“ cituje z analýzy deník Business Standard.

Podle modelu americké banky JPMorgan Chase mají Spojené státy v příštích dvou letech šanci na recesi více než 50:50. Významné tržní obavy ohledně možnosti recese jsou hlavním důvodem oživení poptávky po zlatě, dodává Goldman Sachs.

„I když si myslíme, že americký růstový cyklus má stále prostor, neznamená to, že se trhy nebudou starat co dál, až skončí,“ uvedla Goldman Sachs, která popisuje růst USA jako stále silný.

Banka přesto dodává: „Sice jdeme kupředu, ale očekáváme, že tržní obavy z americké recese budou posilovat. Obavy z recese a investice do zlata ještě víc posílí jakmile ke zpomalení růstu v USA skutečně dojde.“

Prognóza pro zlato

Zlato se v úterý obchodovalo za 1227 dolarů za troyskou unci (31,3g). V říjnu cena zlata stoupla o 3,1 procenta. Goldman Sachs vnímá základy zlata jako solidní a ponechal tak své tří, šesti a dvanáctiměsíční prognózy na hodnotách 1250, 1300 a 1350 dolarů. Jediné riziko své předpovědi vidí v tom, že růst USA začne zpomalovat.

„Banka uvedla další důvody, proč je u drahých kovů výhled pozitivní: Jsou to vyhlídky na další nákupy zlata centrálními bankami, na vyšší inflaci v USA i rostoucí poptávku po kovech na rozvíjejících se trzích,“ pokračuje v citacích Business Standard.

Investice do zlata zřejmě porostou

Lze souhlasit i s varováním, že se mohou objevit krátkodobé otřesy související s volatilitou v měnách rozvíjejících se ekonomik, zvláště u čínského juanu.

V příštím roce odhadují ekonomové renomované americké banky zpomalení hospodářského růstu USA na 2,6 procenta z dnešních 2,9 procenta a nárůst inflace na 2,5 procenta. „To by mohlo způsobit, že by se americká ekonomika jevila jako v pozdním růstovém cyklu, což by podpořilo investice do zlata,“ uzavírají analytici Goldman Sachs.

(rek)