Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Globální poptávka po zlatě v 1. čtvrtletí stoupla o sedm procent

Globální poptávka po zlatě v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o sedm procent, a to především díky zájmu centrálních bank. Celosvětově se prodalo 1053 tun zlata. Nákupy investorů za tři měsíce vzrostly o tři procenta na 298 tun, zájem o obchodovatelné fondy kryté zlatem vzrostl meziročně o 49 procent. Vyplývá to z informací Světové rady pro zlato. S rostoucí nervozitou na světových trzích bude podle odborníků cena zlata i přes občasné výkyvy dlouhodobě růst.

Centrální banky podle statistik rady koupily za první tři měsíce roku 145,5 tuny zlata. To představuje meziroční nárůst o 68 procent. Foto: iStock

Centrální banky podle statistik rady koupily za první tři měsíce roku 145,5 tuny zlata. To představuje meziroční nárůst o 68 procent a zároveň nejsilnější začátek roku od roku 2013. Celkově sedmiprocentní meziroční nárůst globální poptávky po zlatě zapříčinila snaha investorů o diverzifikaci a zajištění bezpečné a likvidní komodity.

„Zlato je považované za nadčasovou garanci jistoty, a to zejména v době ekonomických krizí. Dokládá to i rostoucí zájem investorů o obchodovatelné fondy kryté tímto drahým kovem. Poptávka po nich v prvním čtvrtletí celosvětově vzrostla téměř o polovinu na 40,3 tuny zlata,“ uvedla ředitelka marketingu Expobank CZ Kateřina Petko.

„Největší kupci fyzického kovu jsou v posledních třech letech centrální banky, stejně tak i velké komerční a investiční banky. Jako tvůrci trhů o jejich aktuálním stavu totiž vědí nejvíce. Jejich chování nelze interpretovat jinak než jako přípravu, respektive ochranu před přicházející krizí. Neexistuje osoba či instituce povolanější k tomu, aby upozornila na blížící se krizi, než ta, která systém tvoří,“ doplnil analytik společnosti Golden Gate CZ Marek Brávník.

Poptávka roste již šest měsíců

Rostoucí zájem investorů o zlato budou v nadcházejících měsících ovlivňovat dva aspekty. Prvním jsou americké akciové trhy aktuálně setrvávající na historických maximech, která mohou brzdit vývoj poptávky po zlatě. Druhým aspektem, který má na poptávku po zlatě naopak kladný vliv, je rostoucí nejistota týkající se budoucího stavu světové ekonomiky. Tu mohou vychýlit změny v mezinárodní politice či regulace mezinárodního obchodu, zejména mezi USA a Čínou.

„Nárůst poptávky po investicích do drahých kovů evidujeme během posledních šesti měsíců. Zájem o naše zlaté mince či medaile se meziročně zvýšil o 15 procent. Hlavní motivací investorů je uchování hodnoty vložených financí v komoditě, která odolává výkyvům na trzích i inflaci,“ upozornil Jaroslav Černý z České mincovny.

Investice přímo do zlatých cihel a mincí v prvním kvartálu nepatrně meziročně poklesly o jedno procento na 257,8 tuny. O rok dříve byla však situace oproti předloňskému roku výrazně odlišná. Nákupy zlatých mincí loni zaznamenaly meziroční nárůst o 26 procent na 236 tun, což byl nejvyšší celosvětově prodaný objem za pět let. Zájem o zlaté cihly byl loni stejný jako v roce 2017. Roční objem prodaných zlatých cihel činil 781,6 tuny. V roce 2018 se podle Světové rady pro zlato prodalo 4345 tun zlata. Globální poptávka tak proti roku 2017 stoupla o 4,4 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato