Zlato (oz) / USD
1 903,58
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
44 067,82
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
23,15
0,00 %
Zlato
Fyzického zlata v nabídce moc není

I když zůstává otázkou, zda je to burza nebo fondy, kdo má největší podíl na poklesu ceny zlata, poptávka po fyzickém zlatu zůstává dál silná. Klientů prodávajících fyzické zlato je velmi málo. Jsme svědky velmi zvláštní situace, kdy na burze převažují prodejci a na trhu fyzického zlata mnohonásobně zájemci o zlato.

Monopolně cihličky PAMP nabízí jen Zlato.cz. Foto: PAMP

Současná korekce ceny zlata je objektivně dobrou příležitostí k navýšení zásob. Právě drobní investoři mají šanci využít současných dočasně příznivých cen, než korporátní investoři na burzách ve snaze zamezit dalším ztrátám, své zlaté pozice zlikvidují, čímž sníží cenu zlata.

Trvá-li pesimistická nálada na trhu trochu déle, je to ideální. Nemusí totiž dlouho trvat než nebude nikdo další, kdo by chtěl zlato prodávat.

Jakmile zůstanou na trhu už jen samí kupci, zlato opět začne zdražovat, případně přinášet potěšení ve formě zisku těm, kteří už mají.

Hlavními dodavateli jsou švýcarské rafinerie

Koupit ražené zlato od švýcarské firmy PAMP, jedné ze tří na světě, které tuto nepadělatelnou formu zlata nabízejí, je pak v Česku velký problém. Projedete-li internet, dozvíte se, že momentálně skladem není, nebo je nutné ho objednat. A najdete sotva dvě tři firmy, které ho mají v nabídce. Monopolně cihličky PAMP nabízí jen Zlato.cz.

S odlévaným zlatem druhé ze tří renomovaných švýcarských firem Argor Heraeus to je lepší, k sehnání samozřejmě je, protože je levnější, ale v nijak závratných objemech. Zato uncové odlitky rafinerie Valcambi, kterou vlastní banka Credit Suisse, mají většinou v poznámce pod čarou: vyprodáno.

Stále víc Čechů se zřejmě seznamuje s legendárním příkladem dokumentujícím historický význam zlata: V roce 1910 stál Ford Lizzy 850 dolarů, což byla cena 42,5 unce zlata. O sto let později se Ford Mondeo prodával za 45 tisíc dolarů, což v roce 2010 byla cena 42,5 unce zlata. 

A to nejlepší nakonec. Dnes byste si v Česku za 42,5 unce zlata mohli koupit vozy Ford Mondeo dva.

Rudolf Marek