Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,00 %
Zlato
Frank Holmes: Zlato za 10 000 dolarů je rozumná prognóza

Generální ředitel US Global Investors Frank Holmes v rozhovoru pro Streetwise Report vysvětluje, proč věří tomu, že unce zlata bude stát 10 000 dolarů. Jeho argumenty, jež ve zkrácené verzi přinášíme, vycházejí ze současné reality a vypadají i na druhý pohled velmi racionálně.

Zlato může dosáhnout na cenu 10 000 dolarů, protože nabídku zlata nelze natisknout jako peníze. Foto: iStock

„Když se podíváte na záporné reálné úrokové sazby, je bezprecedentní, že ve světě, zejména v Evropské unii, neexistuje žádná odpovědnost za fiskální stimuly. Místo toho je strategií natisknout peníze bez hodnoty a držet záporné úrokové sazby.

Podívejte se na Švýcarsko, jak tiskne peníze. Vydává emise dluhopisů bez výnosu, které nikdo nekoupí, a tak je kupuje samo. A takhle už skoupilo 15 procent svého akciového trhu. Japonsko dělá totéž. Jiné země, jako je například Čína a mnoho východoevropských zemí, zase masivně zlato kupují.

Když jsme naposledy viděli zlato v takovém cyklu, jako je dnes, šla cena z 275 na 700 dolarů, poté došlo ke korekci a zlato se vyšplhalo na 1900 dolarů. Takže je zjevné, že k pětinásobnému zvýšení ceny zlata může dojít snadno.

A to je důvod, proč jsem řekl, že zlato může dosáhnout na cenu 10 000 dolarů, protože nabídku zlata nelze natisknout jako peněžní zásobu. Poté, co jsem vyšel s předpovědí zlata na 10 000 dolarů, podpořil mne Pierre Lassonde, exšéf těžební společnosti Franco-Nevada Corp., která před 30 lety byla největším producentem zlata. A kde je dnes? 

Nabídka zlata je omezená. Nebyly zjištěny žádné významné objevy, a proto je velmi nereálné očekávat nové zdroje. Nabídka zlata je dnes na zenitu.

Odvážný Lassonde

Proto Lassonde řekl, že v příštích 30 letech by zlato mohlo docela snadno stát i 25 000 dolarů za unci, 5000 dolarů minimálně. A mohlo by se to stát i dřív. Takže teď si myslím, že 10 000 dolarů je velmi rozumná a racionální prognóza.

Je zajímavé, že nejvýkonnější třídou aktiv za posledních 20 let byly nemovitosti. Druhým nejlepším aktivem pak zlato. Rovněž dlouhodobé dluhopisy osvobozené od daně byly neuvěřitelně úspěšné,“ připomíná na závěr Frank Holmes.

(rek)