Zlato (oz) / USD
1 284,91
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
29 618,11
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,00 %
USD / CZK
23,05
0,04 %
Zlato
Frank Holmes: Zlatí býci jsou zpět

Obchodníci s komoditami se znovu zamilovali do zlata, protože akcie jsou na cestě k nejhoršímu propadu od roku 2008 a k nejhoršímu prosinci od roku 1931, ač tento měsíc je historicky pro akcie nejsilnější, bilancuje Frank Holmes.

Obavy ze zpomalení globálního růstu, rostoucích úrokových sazeb a obchodní války vedou k tomu, že mnozí investoři prodávají své akcie ve prospěch zlata. Foto: iStock

Obavy ze zpomalení globálního růstu, rostoucích úrokových sazeb a obchodní války mezi USA a Čínou vedou k tomu, že mnozí investoři prodávají své akcie ve prospěch zlata, často vnímavého jako bezpečný přístav v době hospodářské a finanční nestability.

„Zlato je připraveno převzít taktovku od dolaru a akcií,“ řekl agentuře Bloomberg komoditní analytik Mike McGlone. „Ačkoli americký dolar od září posiluje, což obvykle zpomaluje růst ceny zlata, vykazoval žlutý kov na pozadí rostoucí volatility akciového trhu nečekanou sílu.“

„V posledním čtvrtletí zlato rozdrtilo trh a od 18. prosince posílilo o víc než pět procent ve srovnání se ztrátou indexu S&P 500 ve výši 11,9 procenta. Společnosti těžící zlato na indexu NYSE přinesly největší výnos, téměř o 12 procent,“ napsal na webu Safehaven Frank Holmes, šéf společnosti U.S. Global Investors, která se zaměřuje na přírodní zdroje, infrastrukturu a rozvíjející se trhy.

Zpět na ztracené pozice

Podle jeho názoru bychom v příštích letech mohli vidět ještě vyšší cenu zlata. „Ale dolar se pravděpodobně opět vrátí. Aby se tak stalo, bude si Federální rezervní banka (Fed) muset dát time-out na zvyšování sazeb. Mnoho špičkových manažerů nyní podporuje stejnou myšlenku, včetně Jeffreye Gundlacha (spravuje 115 miliard dolarů) nebo Stanleye Druckenmillera (exšéfa Sörösova legendárního fondu Quantum), nemluvě o prezidentovi Donaldu Trumpovi,“ dodal Holmes.

„Nedovolte, aby se trh stal ještě míň likvidní, než už je,“ vzkázal Trump činovníkům Fedu. „Pochopte trh a nehrajte si jen s nesmyslnými čísly. Hodně štěstí!“ napsal na Tweetu americký prezident ještě před zvýšením úrokové sazby.

Londýnská poradenská společnost pro drahé kovy Metals Focus avizuje postupné zvyšování spotřeby zlata do roku 2023, a to díky silné poptávce po špercích a fyzickým investicím. „Od konce roku 2019 očekáváme růst trhu se zlatem, který podle našeho názoru potrvá další dva až tři roky,“ píší analytici společnosti Metals Focus.

Greenspan vyzývá investory

V rozhovoru pro CNN naléhal bývalý guvernér Fedu (a zlatý fanoušek) Alan Greenspan na investory, aby „si pospíšili s krytím“ (rizik), protože zřejmě ještě nevidí, že se trh propadne ještě níž, než je teď. „Bylo by velmi překvapující vidět, jak se nějak stabilizuje, a zase poroste,“ řekl doslova.

„Věřím, že nejlepším způsobem, jak „si zajistit krytí“, je zlato a krátkodobé nezdaněné komunální dluhopisy. Co se týče zlata, vždy doporučuji desetiprocentní váhu, pět procent v drahých kovech, mincích a špercích, dalších pět procent ve vysoce kvalitních burzovních akciích u fondů zajištěných zlatem,“ uzavírá Frank Holmes, který má na starosti správu 623 milionů dolarů.

(rek)