Zlato (oz) / USD
1 460,27
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
33 704,74
0,03 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
23,08
0,02 %
Zlato
Frank Holmes: Negativní výnosy posilují zlato

Frank Holmes, generální ředitel a hlava investic společnosti US Global Investors, se ostře pustil do centrálních bank. Tvrdí, že měnová politika postavená na dluhu, kterou označuje za největší socialistickou regulaci, začne vytvářet inflaci aktiv. Naštěstí to největší světové fondy již pochopily a podle správce více než 620 milionů dolarů není na světě ani jeden, který by své pozice ve zlatě už nenavýšil.

„Negativní reálné úrokové sazby jsou růstovým scénářem pro zlato,“ řekl Frank Holmes.

Je to bezprecedentní. Existuje celá filozofie prosazovaná socialisty, že výhradně použitím měnové politiky při ovlivňování ekonomiky lze spravovat peníze. Ale to se nakonec prostě rozpadne. Aby pohnuli ekonomikou, vytvářejí stále větší dluh řekl Holmes. 

Když se podíváme na Čínu proti Americe, tak to představuje 40 % celosvětového obchodu. Pokud tedy máte mezi těmito dvěma zeměmi válku, je to pro globální ekonomiku vykřičník. A pokud máte problém mezi Čínou a Indií, jedná se o 40 % spotřeby světa. Když se podíváte na tuto skutečnost, pak má vysokou korelaci s růstem HDP na obyvatele a spotřebou mnoha různých druhů potravinářských výrobků, oděvů a zejména zlata. A to je to, co řídí velkou část globálního obchodu.

A pak máme takovou geopolitickou, hospodářsko-politickou filozofii, která vyrostla v posledních 20 letech. Vytvoření EU a eura vedlo ke skutečně významnému nárůstu socialismu. A máte proti tomu různé politiky, zejména v Americe u Trumpa … chce vypustit tu bažinu, jak sám říká, ale dočkal se negativní reakce. 

Také Čína se snaží. Vláda šla po všech, kdo kradl peníze a dala je zavřít, došlo k velkému zásahu proti nelegálním kasinům atd. Takže u velkých makro sil dochází ke změně, uvedl v rozhovoru pro FXStreet.

Ještě pár měsíců

Kdykoli během expanze ekonomiky došlo v minulosti ke snížení úrokových sazeb, byla 100% pravděpodobnost, že trh vydrží ještě šest až devět měsíců. Takže tady máme stále se rozvíjející ekonomiku a obavu, že se to rychle převrátí. My se to snažíme zastavit. 

Také si myslím, že s tím, o co se Evropané snaží, všichni vřele souhlasí … socialistické myšlení jsou nulové úrokové sazby a negativní reálné úrokové sazby. 

A tak si jdete koupit desetiletý státní dluhopis a oni vám zaplatí jedno procento a inflace běží na jednom a půl procentu. Ztrácíte peníze 10 let. A to znamená, že euro oslabí, a to je přesně to, co chtějí, takže to je manipulace, poznamenal Holmes.

Scénář pro zlato

Negativní reálné úrokové sazby jsou růstovým scénářem pro zlato. A když naposledy stálo zlato 1900 dolarů, desetiletý vládní dluhopis USA byl minus 300 základních bodů. Inflace ale byla vysoká, reálné úrokové sazby pozitivní. To znamená, co vláda platila za desetileté peníze, je skutečný model úrokových sazeb. A pak to šlo na plus 200 základních bodů a zlato kleslo na zhruba 1000 dolarů. Nyní se jeho cena znovu zvyšuje, protože úrokové sazby opět klesají.

A když se vracím k tomuto druhu globálních negativních úrokových sazeb, je to pro zlato velmi pozitivní. Vidíme stále více centrálních bank, které zvyšují svoji expozici ve zlatě. Je mezi nimi spousta nováčků. 

Podíváte-li se na Evropu, jsou to hlavně konzervativnější východoevropské země, Polsko, Maďarsko, jež kupují zlato. A vidíme, že Rusko stále shromažďuje zlato, a totéž dělá Čína, prezentoval své názory Frank Holmes v rozhovoru pro FXStreet.

(rek)