Zlato (oz) / USD
1 815,51
0,69 %
Zlato (oz) / CZK
39 025,77
0,42 %
EUR / USD
1,19
0,22 %
USD / CZK
21,50
0,28 %
Zlato
Francouzský prezident Macron vyzval skupinu G7, aby prodala zlaté rezervy a financovala pomoc Africe

Nejsou to jen facky, co v posledních dnech dostává francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na titulní stránky novin. Macron na tiskové konferenci uvedl, že by chtěl, aby plánovanou pomoc Africe pomohl financovat prodej zlatých rezerv ekonomicky nejvyspělejších zemí, tedy skupiny G7.

Macron navázal na své komentáře z počátku května, kdy hostil africké lídry a šéfy multilaterálních věřitelů, aby našli způsoby financování afrických ekonomik zasažených pandemií covid-19. Foto: iStock

Francouzský prezident prohlásil, že Afrika podle něj potřebuje „novou dohodu“, která by černému kontinentu dodala svěží vítr, informoval o tom server Zerohedge.com. Macron současně vyzval země G7, aby našly dohodu v rámci úsilí o přerozdělení 100 miliard dolarů ze zvláštních práv čerpání Mezinárodního měnového fondu (MMF) africkým státům.

Macron navázal na své komentáře z počátku května, kdy hostil africké lídry a šéfy multilaterálních věřitelů, aby našli způsoby financování afrických ekonomik zasažených pandemií covid-19 a diskutovali o řešení miliardových dluhů kontinentu. A francouzský prezident měl zajímavý návrh, jak financovat záchranu.

Pomoc rozvojovým zemím

Šéfové světových financí se už v dubnu dohodli na navýšení rezerv (SDR) v Mezinárodním měnovém fondu o 650 miliard dolarů a prodloužení zmrazení dluhové služby, aby pomohli rozvojovým zemím vypořádat se s pandemií. Na Afriku mají podle této dohody připadnout pouze 34 miliard dolarů.

Francie by ale chtěla, aby se šlo mnohem dál přerozdělením SDR, která jsou (plánována) pro rozvinuté země, informoval novináře před summitem představitel francouzského předsednictví.

„Zvláštností Afriky je, že dnes nemá finanční prostředky na to, aby ochránila a oživila svou ekonomiku, jako to udělaly všechny ostatní kontinenty,“ řekl v květnu francouzský ministr financí Bruno Le Maire v rozhlasové stanici RFI.

Země G7 drží přes polovinu světových zásob zlata

Skupina G7 ekonomicky zahrnuje ekonomicky nejvyspělejší země světa, kromě Francie jsou to Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Velká Británie a Spojené státy. Podle údajů z roku 2018 se země G7, v nichž žije zhruba desetina světové populace, podílí na téměř 60 procentech světového čistého bohatství a 32–46 procentech světového hrubého domácího produktu (HDP).

Podle loňských údajů Světové rady pro zlato (World Gold Council) stouply zlaté rezervy centrálních bank v roce 2020 na 35 tisíc tun zlata. Šest ze sedmi nejbohatších zemí světa (Kanadská centrální banka nemá jako jedna z mála zemí na světě ve svých devizových rezervách vůbec žádné zlato, pozn. red.) má podle zjištění redakce aktuálně v držení více než polovinu tohoto množství – celkem 17 539 tun zlata.

(luk)