Zlato (oz) / USD
1 341,12
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
30 363,27
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,64
0,00 %
Zlato
Francouzi říkají, že zlato na podzim podraží

Propad ceny zlata se zastavil, protože americký dolar ztrácí svou dosavadní dynamiku. Korporátní a investiční banka Natixis z druhé největší bankovní skupiny ve Francii BPCE ve své pravidelné zprávě zároveň konstatovala, že na jasný trend upřednostňování drahých kovů si investoři musí počkat až do podzimu.

Americký dolar by v září mohl oslabit, což by mělo přispět k růstu ceny zlata. Foto: iStock

Bernard Dahdah, bankovní analytik vzácných kovů očekává, že americký dolar by v září mohl oslabit, což by mělo přispět k růstu ceny zlata po zbytek roku. „Dolar určitě zůstane pevný do září, kdy se očekává, že Evropská centrální banka přistoupí k normalizaci své měnové politiky. Dolar by mohl zůstat silnější i do konce roku, pokud by euro poškodily nejistoty způsobené Itálií nebo brexitem,“ napsal.

Ve svém centrálním scénáři vidí expert banky Natixis rostoucí tlak na dolar do konce roku 2018 v souvislosti s tím, jak ostatní centrální banky začnou normalizovat svou měnovou politiku. Pokud jde striktně o cenu zlata, vidí Dahdah průměrnou roční cenu žlutého kovu kolem 1260 dolarů za troyskou unci a v průměru zhruba 1310 dolarů za unci by mělo stát zlato v roce 2019.

Server Kitco News připomíná, že francouzská banka trochu zvýšila svůj optimismus pro příští rok. Prognózu ceny zlata zvýšila téměř o čtyři procenta z předchozího odhadu 1260 dolarů za unci. Jako krajní hranice ceny zlata v příštím roce Natixis určil rozmezí od 1200 do 1450 dolarů za unci.

Má dolar to nejlepší za sebou?

Dahdah poznamenal, že od dubna klesla cena zlata téměř o osm procent, což se shoduje s nárůstem dynamiky indexu amerického dolaru vůči nejpoužívanějším měnám světa, jako jsou například britská libra, japonský jen nebo euro. Nicméně, dolar už podle tohoto indexu má to nejlepší za sebou a aktuálně stagnuje.

Současně se cena zlata odrazila od svých 12měsíčních minim a nyní se podle Kitco News pohybuje pod klíčovým odporem ve výši 1260 dolarů za unci. Objednávky na nákup zlata se obchodovaly za 1258,20 dolaru, což je sice jen o 0,36 procenta víc než o den dřív, ale byl to již druhý vzestup ceny zlata ve dvou dnech.

(rek)