Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,14 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Forbes: Zlato je nyní levnou pojistkou proti nejistotě

Rizika v americké ekonomice i ve světě přetrvávají. Inflace i negativní sazby jsou reálnou hrozbou. Cena zlata v posledních měsících klesla, čímž poskytla investorům prostor pro výhodný nákup. Zlato je tak nyní levnou pojistkou v neklidných časech.

Zlato je nyní levnou pojistkou v neklidných časech. Foto: iStock
Zlato je nyní levnou pojistkou v neklidných časech. Foto: iStock

Podle Oliviera Garreta, makroekonomického analytika magazínu Forbes, investoři začali věřit, že americká centrální banka (Fed) letos přistoupí ke třem proklamovaným zvýšením úrokových sazeb. Rostoucí reálné sazby historicky zlatu spíš nahrávají.

Sama předsedkyně Fedu Janet Yellenová ale uvedla, že jsou v módu – „počkáme a uvidíme“. Budou tedy se zvyšováním sazeb postupovat velmi ostražitě. Prudké zvyšování sazeb je pak nepravděpodobné, protože sami bankéři přesně neví, co se vlastně s ekonomikou stane.

„Mnoho investorů se tak nyní ptá, zda je zlato v dlouhodobém poklesu nebo je právě teď šance nakoupit, dokud je cena zlata nízko?“ ptá se v úvodu článku Garret.

Hrozba negativních úrokových sazeb

Pokud nově zvolený americký prezident Donald Trump spustí svůj infrastrukturní program, deregulaci a nastartuje ekonomický růst, tak po letech velmi uvolněné měnové politiky pravděpodobně nastoupí inflace.

Garret upozornil, že Fed se bude spíš snažit udržovat vysokou zaměstnanost a až s odstupem přizpůsobovat monetární politiku aktuálnímu dění. Reálné úrokové sazby kvůli tomu mohou být záporné, což by zase podpořilo zlato.

Negativní úrokové sazby jsou zároveň jednou z posledních nepoužitých zbraní v arzenálu Fedu. Pokud by tak nečekaně došlo k poklesu ekonomické aktivity, může se Fed vydat právě touto cestou. Garret podotkl, že návrat americké ekonomiky do recese není nijak nereálnou možností a upozornil, že Fed již dřív použití negativních úrokových sazeb v takové situaci připustil.

Konec cyklu, zadlužení a bezpečnost

Současná expanze americké ekonomiky trvá již sedm let a podle historických údajů je tak akciový trh i celá americká ekonomika zralá na pořádnou recesi. Navíc státní rozpočet čelí tlaku vysokého zadlužení a Trumpův plán na zvýšení investic a snížení daní může uvrhnout zemi do recese.

Blízký východ navíc trápí bezpečností problémy, jež se přelévají také do Evropy. Na pokraji krachu již nějakou dobu stojí bankovní systém v některých zemích Evropské unie, což by se mohlo snadno rozšířit i po zbytku kontinentu.

„Nacházíme se dnes v unikátní situaci. Ať už inflace nebo negativní reálné úrokové sazby by rozhodně byly plusem pro ceny zlata,“ uvedl Garret.

Americká ekonomika však může také začít solidně růst, přičemž lze očekávat adekvátní zvyšování úroků ze strany Fedu. „Očekáváme však, že reálné úrokové sazby zůstanou negativní nebo nulové. To je silný důvod pro držení zlata při aktuálních cenách,“ napsal Garret a dodává, že „nyní je důvod mít zlato jako pojistku i solidní dlouhodobou investici silnější, než kdy dřív.“

(ska)

Další z kategorie Zlato