Zlato (oz) / USD
1 919,44
0,56 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fondy opět prodávají papírové zlato

Špatný půlrok pro zlato zjevně skončil. Zlatem zajištěné cenné papíry a podobné produkty v říjnu v přepočtu na zlato celosvětově posílily o 16,5 tuny na celkových 2346 tun, což odpovídá přílivu jedné miliardy dolarů. Po čtyřech měsících propadu zájmu o zlato v cenných papírech.

Meziročně však zlaté fondy zůstávají z celosvětového hlediska v záporném čísle 25,8 tuny zlata, a to navzdory současnému zájmu, který je způsoben silným nárůstem amerického dolaru a příznivými tržními cenami žlutého kovu. Foto: iStock

Hnací silou prodejů v severoamerických a evropských fondech byl pozitivní vývoj ceny zlata (+ 2,3 procenta v dolarech).

World Gold Council (WGC), marketingová organizace nejvýznamnějších těžařů zlata (bez Ruska) zaslal našemu webu následující údaje:

  • Fondy v Severní Americe zaznamenaly čistý příliv 12,4 tuny zlata
  • Podíl zlata v evropských fondech vzrostl o 10,5 tuny
  • Fondy v Asii zchudly o 6,5 tuny
  • Ostatní regiony zaznamenaly malý nárůst 0,2 tuny

Úplně nejvíc peněz investoři vložili do zlata v největším fondu na světě SPDR Gold Shares, když nakoupili papíry v hodnotě 11,8 tuny zlata (475 mil. dolarů). Druhý největší fond v USA iShares Gold Trust přidal pět tun (198 mil. dol.). Naopak kanadský investiční fond Sprott Physical a Central Fund ztratil čtyři procenta svých aktiv, uvedla WGC.

Evropské investice do papírového zlata zprostředkovaly převážně eurové a frankové hedgeové fondy. Zaznamenaly příliv 234 milionů dolarů z celkových 678 milionů.

Čínský fond Chua-an I-fu byl asijským lídrem s prodejem papírů v hodnotě 4,7 tuny zlata, leč asijský výsledek podle statistiky WGC potopil jiný čínský fond Bosera, který poskytuje retailové služby např. i důchodcům, když si lidé vybrali cenné papíry v hodnotě 11,9 tuny zlata. Říjen byl již druhým měsícem, v němž správce majetku Bosera přišel o takové množství investic.

Meziroční trendy

Meziročně však zlaté fondy zůstávají z celosvětového hlediska v záporném čísle 25,8 tuny zlata, a to navzdory současnému zájmu, který je způsoben silným nárůstem amerického dolaru a příznivými tržními cenami žlutého kovu. Největší podíl na tom má Severní Amerika, která šest měsíců po sobě vykazovala pokles. Není proto divu, že její meziroční bilance činí – 58,1 tuny.

Naopak evropské fondy nadále vykazují čistý kladný příliv s přírůstkem 2,6 mld. dolarů. Asijské fondy se vzdaly všech svých zisků a nyní ztrácejí čtyři procenta svých aktiv. Asie si však na papírové zlato nehraje, celkem do něj má nainvestován ekvivalent 78,7 tuny zlata. V Severní Americe je to 1186 tun a v Evropě 1048 tun.

(rek)

Další z kategorie Zlato