Zlato (oz) / USD
1 423,75
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 886,99
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,40
0,00 %
Zlato
Fondy nakoupily zlato, co to však znamená?

Bílý dům čeká na odvetná opatření Číny za dodatečná americká cla na zboží v hodnotě až 200 miliard dolarů. Nejnovější data obchodní bilance USA za červenec však ukázala, že Spojené státy jsou dál v červených číslech, a to mínus 50,1 miliardy dolarů, z čehož obchodní schodek s Čínou vzrostl na rekordních 36,8 miliardy dolarů.

Burzovní fondy opět nakoupily zlato. Byla to však asi jeden desetina toho, co od června prodaly. Foto: iStock

Je pravděpodobné, že americký prezident Donald Trump z obchodního boje s Číňany neustoupí. „Vyhlídka na eskalaci obchodní války nadále zhoršuje situaci rozvíjejících se trhů, jejich akcií i měn.

Index akciového trhu rozvíjejících se zemí od ledna klesl téměř o 20 procent, kdežto index jejich měn kvůli stoupajícímu napětí ztratil od dubna 8,5 procent své hodnoty,“ konstatuje ve své situační zprávě šéf komoditní strategie Saxo Bank Ole Hansen.

Zatímco vzácné průmyslové kovy minulý týden z perspektivy nejistého globálního růstu klopýtaly a poptávka po nich klesala, nebo stagnovala, zlato se stabilizovalo.

V týdnu do 28. srpna, tedy po jedenácti týdnech výprodejů, burzovní fondy opět nakoupily zlato. Byla to však asi jeden desetina toho, co od června prodaly. Aby došlo ke skutečné změně dosavadního trendu, bylo by potřeba větších nákupů, domnívá se Hansen.

Fondy spekulovaly na pokles ceny zlata v reakci na posilování dolaru a rostoucí úrokové sazby v USA. Výsledkem aktivity tak byla zvýšená potřeba investovat tam, kde velké objemy peněz dokáží najít určitou míru ochrany, pokračuje expert Saxo Bank.

„Americký akciový trh a dolar z toho těží a zdá se, že na obzoru není žádná infekce, jež by nakazila americký trh, na rozdíl od jiných trhů. Přesto však překročí-li cena zlata hranici 1220 dolarů za unci, pravděpodobně to přiláká nějaké další zájemce o nákup zlata. Ale zda to bude dost silný impuls, aby se obnovily spekulace na pokles ceny, se teprve ukáže,“ uzavírá svou zprávu Hansen.

(rek)