Zlato (oz) / USD
1 501,54
0,37 %
Zlato (oz) / CZK
34 898,14
0,36 %
EUR / USD
1,11
0,02 %
USD / CZK
23,24
0,01 %
Zlato
Fed zatahuje jestřábí křídla

V uplynulém týdnu zlato vylepšilo zisky ve snaze napravit ztráty z prvního listopadového týdne. Vzácný kov uzavřel pátek na 1221 dolarech za troyskou unci. Růst by podle analýzy serveru DailyFX mohl pokračovat. Umírněná slova guvernéra americké centrální banky (Fed) Jerome Powella a prezidenta centrální banky v Atlantě Raphaela Bostice by mohly naznačovat změnu měnové politiky a následně podpořit cenu zlata.

V nejbližší budoucnosti se má cena zlata pohybovat mezi 1240 a 1208 dolary. Foto: iStock

Ve čtvrtek večer Bostic zdůraznil obavy z poklesu globálního růstu a zmínil, že současná úroková sazba Fedu je velmi blízká neutrální pozici, jinak řečeno, není třeba ji měnit. Podobné myšlenky sdílí i Powell s viceguvernérem Fedu Richardem Claridou. Ten v pátek uvedl, že existují důkazy o zpomalení světové ekonomiky, což bude zahrnuto do výhledů na zvyšování sazeb.

Bosticův komentář ihned poslal dolar dolů. Pokud by Fed dál vydával podobné komentáře, očekává se, že tempo ekonomického růstu pravděpodobně zpomalí a síla dolaru by mohla klesnout. Oslabený dolar by pak mohl být odrazovým můstkem pro zlato celosvětově obchodované právě v dolarech.

Nic však není jisté. Přes protichůdné náznaky je odklon Fedu od jestřábí politiky významný a zásadní pro vývoj ceny zlata. Navzdory řadě výkyvů oběma směry se zlato v posledních týdnech neustále vylepšovalo. S ohledem na to je výhled v analýze DailyFX vzestupný. V nejbližší budoucnosti se má cena zlata pohybovat mezi 1240 a 1208 dolary.

„Jakýkoli výkyv mimo rozmezí by vyžadoval významnou změnu dosavadního vývoje. V příštím týdnu je taková eventualita spíš nepravděpodobná,“ uzavírá americký server svůj rozbor.

(rek)