Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Fed překvapil, zlato ne

Zlato skokově zdražilo poté, co Federální rezervní systém USA (Fed) překvapivě snížil úrokové sazby. K růstu ceny zlata přispěl i pokles amerického dolaru a výnosů amerických vládních dluhopisů.

Dosud rekordní cena unce (31,1 g) zlata 1923,70 dolaru byla dosažena 6. září 2011. Foto: Pixabay

„Pravděpodobně to podpoří poptávku po investicích do zlata,“ správně odhadoval ředitel investičního výzkumu marketingové organizace těžařů zlata World Gold Council Juan Carlos Artigas.

Pak se zlatá houpačka sice převážila na opačnou stranu, ale oproti krizovému pátku zlato pokles zabrzdilo o padesát dolarů výš na úrovni 1640 dolarů za unci.

„Zlato je extrémně likvidním trhem a investoři tuto likviditu využili, když čelili poklesu na akciových pozicích,“ potvrdil pro Market Watch hlavní analytik Street Global Advisors George Milling-Stanley. Americké akcie v pátek zaznamenaly nejhorší týdenní propad od října 2008.

„V pátek také klesly ceny futures (opcí na nákup zlata) o pět procent, což znamenalo největší jednodenní procentuální pokles za téměř sedm let. To všechno zmátlo některé investory,“ konstatuje Market Watch. 

„Historie ale ukazuje, že zlato vždy poslouží svému účelu jako bezpečné útočiště v krizi a že investoři obvykle rychle vybudují zlaté obranné pozice,“ dodal Milling-Stanley.

Nulové výnosy na obzoru?

„Úrokové sazby klesají a budou klesat jak v USA, tak po celém světě. To znamená, že další biliony dolarů v dluhopisech budou mít negativní výnos,“ připomněl generální ředitel GoldSeek.com Peter Spina. „Jedná se o silný poptávkový faktor pro budoucí cenu zlata. Se snížením úrokových sazeb se k tomu blížíme.

Spina je přesvědčen, že zlato dosáhne rekordních maxim ještě předtím, než se výnos amerických desetiletých dluhopisů přiblíží k nule. Připomeňme, že dosud rekordní cena unce (31,1 g) zlata 1923,70 dolaru byla dosažena 6. září 2011.

(rek)