Zlato (oz) / USD
1 978,45
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fed pod palbou kritiky v Kongresu

Podobně jako u nás, i v USA se dostává centrální banka (Fed) pod palbu kritiky. Při nedávném reportu v americkém Kongresu guvernér Jerome Powell obhajoval postup tvrdého zvyšování úrokových sazeb, dokud se inflace nezastaví. Uvedl, že Fed je připraven zrychlit tempo zvyšování sazeb, pokud ekonomická data budou dál ukazovat rostoucí sílu.

Jak si všímá komentář Saxo Bank, šéf amerického Fedu Jerome Powell má v sobě neuvěřitelnou závislost na ekonomických datech. Foto: Federalreserve – Official portrait of Jerome H. Powell, Chair: Powell_Jerome_Aug_16_22-674_8x10, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=122785274

Chutná výměna názorů mezi Powellem a demokratickou senátorkou Elizabeth Warrenovou však ukázala, že ne každý je s tímto postupem srozuměn. Senátorka se Powella například zeptala, co řekne dvěma milionům lidí, kteří přijdou o práci, pokud bude dál zvyšovat sazby. Powell na to opáčil: „Budou se mít pracující lépe, když inflace zůstane mezi pěti a šesti procenty?“

Jak si všímá komentář Saxo Bank, Powell má v sobě neuvěřitelnou závislost na ekonomických datech. Proto je třeba právě na ně upírat pozornost. Třebaže reakce Fedu je tedy celkem předvídatelná, jaká budou data, se dá jen těžko odhadnout. Právě kvůli odhodlání Fedu jít nekompromisně za svým cílem, trhy předpokládají další růst úrokových sazeb, což posílilo dolar a jako obvykle oslabilo cenu zlata.

PSALI JSME: Zlato ustoupilo dolaru. Ztráty postihly i britskou libru a euro

„Napříč trhem se chuť k riziku propadla, v neposlední řadě kvůli tomu, že dolar dosáhl letošního maxima, přičemž výprodej kovů postihl hlavně stříbro, zatímco zlato se udrželo nad 1 800 dolary za unci, tedy nad  200denním klouzavým průměrem 1 775 dolarů,“ konstatuje Saxo Bank.

„Zlato mírně roste, protože lidé ho při poklesu cen nakupují, ale budoucnost pro zlato nevypadá příliš povzbudivá při vyhlídce na prodloužení vyšších úrokových sazeb,“ řekl nezávislý analytik Ross Norman agentuře Reuters. Dobrá zpráva pro ty, kdo o nákupu zlata dosud jen uvažovali.

PSALI JSME: Od začátku února zlato zlevňuje

(rek)

Další z kategorie Zlato