Zlato (oz) / USD
1 601,87
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 037,76
0,00 %
EUR / USD
1,08
0,00 %
USD / CZK
23,12
0,00 %
Zlato
Fed cenu zlata neohrozil

Cena zlata krátce klesla na měsíční minimum 1483 dolarů za unci, než se opět vrátila nad 1500 dolarů, když americká centrální banka (Fed) podnikla kroky k „udržení silné americké ekonomiky“ snížením úrokových sazeb o 25 bodů. Federální výbor pro volný trh (a měnu) však prý není na cestě zvrátit čtvero zvýšení úrokových sazeb uskutečněné od roku 2018.

Předseda Fedu Jerome Powell trvá na tom, že „základní ekonomický výhled zůstává příznivý“. Foto: Wikimedia

Předseda Fedu Jerome Powell trvá na tom, že „základní ekonomický výhled zůstává příznivý“, uvedl server Daily FX. Trajektorie poklesu sazeb má být oproti očekávání mírnější. Navzdory letos již druhému poklesu úrokových sazeb se americký prezident Donald Trump neudržel a označil to za selhání Fedu.

Trump tweetoval, že Fed nešel dostatečně daleko při snižování úrokových sazeb a vyjádřil obavy, že pokračující obchodní válka s Čínou a zpomalení světového ekonomického růstu budou dál ovlivňovat americkou ekonomiku.

„Powell a Federální rezervní systém opět selhávají. Žádná odvaha, žádný smysl, žádná vize!“ cituje  Investing.com Trumpa, který jíž dříve žádal, aby sazby klesly na nulu. 

„I přes snížení sazeb v USA o čtvrt procenta se zdá, že politika Fedu hodně vyhrotila názory na potřebu dalšího snižování úrokových sazeb. To byl jeden z hlavních důvodů silného výkonu zlata v posledních několika měsících. Nejistota ohledně výhledu sazeb na Fedu pravděpodobně povede k rozdělení názorů trhu, jaký bude další na náhled na drahé kovy,“ upozornily webové stránky Forex Live.

(rek)