Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Falešné bohatství

Egon von Greyerz z Matterhorn Asset Managementu vedl silvestrovskou debatu s Grantem Williamsem z Real Vision TV. Švýcarská investiční legenda s ním hovořila o falešné prosperitě, ve které žijeme, podporované negativními úrokovými sazbami s nekonečným tiskem peněz a strašlivými důsledky, které to bude mít.

Centrální banky vyrábějí peníze ze vzduchu a pouštějí je do oběhu. Foto: iStock

„Centrální banky vyrábějí peníze ze vzduchu a pouštějí je do oběhu. Takže peníze jsou bezcenné a stejně tak i aktiva, která tištěné peníze podporují. Nevyhnutelným důsledkem toho bude masivní imploze falešné bubliny bohatství a také dluhové bubliny z falešných peněz. To povede k obrovskému ničení bohatství a utrpení lidí na celém světě,“ řekl von Greyerz ke svému oblíbenému tématu.

„Centrální banky po celém světě panikaří kvůli závažným problémům ve finančním systému,“ tvrdí von Greyerz. Centrální banky by podle něj neměly existovat, protože ničí finanční systém manipulací a zasahováním do běžného hospodářského cyklu.

„Od začátku velké finanční krize v roce 2006 se globální dluh víc než zdvojnásobil ze 125 bilionů dolarů na 260 bilionů. Svět tedy od roku 2006 vyrobil dluh 135 bilionů dolarů pouhým stiskem několika tlačítek. To znamená, že bylo vytvořeno víc než dvouleté globální HDP bez nákladů, bez produkce nebo služeb. Namísto toho byly vytištěny falešné peníze, aniž někdo pracoval nebo něco vyrobil,“ varuje Švýcar.

Peníze ze vzduchu

„Až svět zjistí, že posledních 100 let bylo iluzí s falešnými penězi, falešnými aktivy a falešnými dluhy, všichni se ocitneme v největším šoku finanční historie světa…bude mnoho nezaměstnaných bez dávek, bez důchodů a s malou ochrany ze strany vlád.“ 

Až dosud se většina vlád dostala z potíží tiskem falešných a bezcenných peněz. To ale jednou skončí. „Zdá se, že rok 2020 je počátkem nejhorší globální deprese, jakou svět zažil. Bude zničující pro všechny. Všichni se na to ale můžeme připravit držením fyzického zlata a stříbra, které si může každý dnes koupit, což je nejlepší pojištění proti tomu, co přichází,“ radí von Greyerz ve své poslední stati na webu GoldBroker

Už v roce 2002, kdy unce zlata stála 300 dolarů, doporučoval bývalý bankéř svým klientům vložit až padesát procent investic do fyzického zlata mimo bankovní systém. Ukazuje se, že ta rada vůbec nebyla špatná.

(rek)

Další z kategorie Zlato