Zlato (oz) / USD
1 929,33
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Expert: Cena zlata tento týden prudce klesla na téměř 2,5leté minimum

Od začátku roku zlato zlevnilo o deset procent na dnešních 1658 dolarů za unci, řekl ČTK ředitel společnosti Gold.plus Martin Stránský s odkazem na data agentury Bloomberg. Na podobných hodnotách se zlato obchodovalo naposledy koncem dubna 2020. Důvodem jsou nejnovější data z americké ekonomiky, především úterní čísla o srpnové inflaci, která překonala očekávání analytiků, doplnil analytik společnosti Zlaťáky.cz Jakub Petruška.

zlato
Cena zlata tento týden prudce klesla na téměř 2,5leté minimum. Foto: iStock

„Trhy očekávají, že americká centrální banka Fed bude zvyšovat úrokové sazby rychleji, než se dosud předpokládalo,“ upozornil. Cena zlata tak od úterý, kdy se před zveřejněním dat o americké inflaci obchodovalo za 1731 dolarů za unci, klesla o čtyři procenta.

„Klesla také cena stříbra, které od začátku roku zlevnilo z 23 dolarů na současných zhruba 19 dolarů za unci,“ dodal Stránský. Hodnoty drahých kovů podle něj zasáhly globální ekonomické obavy, které ohrožují komerční a spotřebitelskou poptávku po surových komoditách, včetně kovů. Zlato je sice bráno jako bezpečné zajištění proti inflaci a krizím, ale rostoucí úrokové sazby nyní snižují jeho hodnotu. Dalším faktorem je také spekulace ze strany bank, které záměrně udržují cenu zlato nízko, aby udržely finanční systém a podpořily obchodování s akciemi, podotkl.

Přestože cena zlata v dolarovém vyjádření je podle Petrušky od začátku roku kvůli politice Fedu pod tlakem, jeho korunová hodnota roste. Na začátku letošního roku se zlato obchodovalo na hranici 1800 dolarů za unci, což při tehdejším kurzu činilo přibližně 38 500 korun. Dnes se přitom jeho cena pohybuje kolem 41.500 korun. Zatímco cena zlata v dolarech tedy letos klesla o sedm procent, jeho cena pro českého investora naopak vzrostla přibližně o osm procent, vypočetl Petruška.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato