Zlato (oz) / USD
1 230,67
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 663,52
0,00 %
EUR / USD
1,15
0,00 %
USD / CZK
22,48
0,00 %
Zlato
EU bude smět na hranici zabavit peníze i zlato

Výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Výbor pro hospodářství a měnu podpořily plány Evropské unie na zavedení přísnější kontroly finanční hotovosti při vstupu a výstupu z EU. Podle webové stránky Evropského parlamentu se poslanci dohodli na rozšíření definice „hotovosti“ tak, aby zahrnovala zlato, drahé kameny i anonymní kreditní (dárkové) karty.

Denně překračuje hranice EU mnoho žen se snubními a jinými prsteny, které stojí víc než 10 tisíc eur. Foto: Shutterstock

Od roku 2005 jsou lidé povinni vykázat při hraniční kontrole EU hotovost přesahující 10 tisíc eur (260 350 Kč). Nová směrnice má umožnit zabavení i nižší hotovosti, pokud existuje podezření z trestné činnosti. Současná legislativa totiž umožňuje pohodlné provážení peněz v částkách těsně pod limitem 10 tisíc eur.

„Velké částky hotovosti, ať už se jedná o bankovky nebo zlato, se často používají pro trestnou činnost, jako je praní špinavých peněz nebo financování terorismu. S novou legislativou poskytneme našim orgánům nástroje, které potřebují ke zlepšení boje proti těmto zločinům,“ uvedl poslanec EP Mady Delvaux.

Bez soudu

Toto rozhodnutí o zpřísnění kontrol není překvapením. Už před rokem Evropská komise oznámila plán na zvýšení úsilí o „zpřísnění kontroly hotovosti, ulehčení přeshraničních policejních zásahů a urychlení zmrazení majetku a příkazů ke konfiskaci“. V prosinci česká komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová sdělila novinářům, že se už intenzivně pracuje na tom, aby došlo ke ztížení financování zločinců a teroristů.

„Problém je v tom, že ať už je člověk kriminálník nebo ne, musí se s novými změnami vyrovnat. To je obzvlášť znepokojivé zejména proto, že může dojít k zabavení hotovosti aniž je údajný viník odsouzen. Vše bude záviset na libovůli úředníků. A to se na vás ani nemusejí podívat, protože se to týká i zásilek včetně drahých kovů, pokud nebudou patřičně deklarovány,“ čertí se Mark O’Byrne, výkonný ředitel dublinské firmy GoldCore, jež obchoduje se zlatem a stříbrem.

Pozor na snubní prsteny

V současné době není jasné, zda se transfer hotovosti bude týkat zlatých a stříbrných mincí a fyzického zlata, ale pravděpodobně to tak bude. Vzhledem k tomu, že nová právní úprava se skládá ze dvou částí: nejprve začlenění zlata do definice hotovosti a poté z možnosti zadržet bez dalších podmínek majetek, dá se předpokládat, že zlato a stříbro budou podléhat stejným pravidlům jako peníze. Definice také zahrnuje „anonymní předplacené elektronické karty“.

„Člověk se musí zeptat, kam až to zajde. Občas od příbuzných dostanu dárkové poukázky ve formě elektronických karet, za které si mohu v obchodě nakoupit dle vlastního výběru. I ty mají být ohroženy možností konfiskace?“ ptá se O´Byrne. Také není jasné, zda do definice zlata a stříbra budou spadat i šperky. „Bylo by asi dobré připomenout, že denně překračuje hranice EU mnoho žen se snubními a jinými prsteny, které stojí víc než 10 tisíc eur,“ dodává šéf GoldCore.

K bezhotovostní společnosti

Mnoho zemí v EU kvůli boji proti praní špinavých peněz omezilo částku, kterou lze vyplácet v hotovosti. Po útoku na redakci Charlie Hebdo francouzský ministr financí Michel Sapin ve snaze omezit možnosti nákupu nebezpečného zboží vyhlásil platbám v hotovosti válku. Nyní je ve Francii povoleno platit hotově jen do tisíce eur z dřívějších tří tisíc.

Také odstranění bankovky v hodnotě 500 eur bylo odůvodněno prevencí kriminality. „Opravdu frustrující na všem je, že hotovost se nevyužívá k podvodům takové úrovně, jakou vidíme na elektronické bázi. Vlády přesto rády využívají praní špinavých peněz jako důvod pro bezhotovostní platby. Vzhledem k tomu, že nyní budou mít zjevnou možnost zabavit či dočasně zmrazit majetek bez důkazu o trestné činnosti nebo bez odsouzení, jsme nyní všichni v ohrožení,“ horlí O´Byrne v blogu na serveru The Market Oracle.

Na druhé straně je tu jeden příklad, který kontrolu zlata a stříbra ospravedlňuje. Francouzské celní orgány si všimly, že některé vzácné komodity vysoké hodnoty jako je zlato, se používají k obcházení povinnosti přihlásit větší transfer hotovosti, protože zlato podle stávajících pravidel není za hotovost považováno. A tak v průběhu šetření na letišti Roissy v roce 2015 celníci v poštovních a nákladních zásilkách zjistili nedeklarované hotovosti a zlato v hodnotě 9,2 milionu eur.

(rek)