Zlato (oz) / USD
1 929,16
0,51 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Emiráty také přidávají zlato do rezerv

Hodnota rezerv centrální banky Spojených arabských emirátů ve zlatých cihlách vzrostla ke konci ledna na zhruba 326,71 milionu dolarů, což představuje nárůst o 4,1 procenta oproti prosinci 2017, kdy podle statistiky Mezinárodního měnového fondu měly emiráty 7,5 tuny zlata. Tamní centrální banka se tak přiřadila do skupiny těch, které zlatý poklad v posledním období zvětšují.

Zásoby zlata centrální banky Spojených arabských emirátů rostou exponenciálně od roku 2015. Foto: Shutterstock

Statistiky vydané centrální bankou ukázaly, že její zásoby zlata rostly exponenciálně od roku 2015, což je rok, kdy se rozhodla obnovit své rezervy zlata a cizích měn, zejména amerického dolaru a dalších hlavních měn, uvedla zpráva tiskové agentury Wam. Podle serveru Trade Arabia byly na konci ledna zlaté rezervy nejvyšší za víc než tři roky.

Státní zlaté rezervy však jsou proti množství zlata prodaného tamními šperkaři za pouhý rok jen krůpějí v moři. Loni, po čtvrtém roce poklesu, prodali klenotníci v emirátech podle webu Gulf News 42,8 tuny zlata, a to je nejmíň za posledních 20 let. A to se ještě spoléhali na boom před zavedením pětiprocentní daně z přidané hodnoty, jež byla zavedena od ledna 2018.

Celosvětově spotřebovali loni zlatníci 2135,5 tuny zlata. Nejvíc v Číně (647 tun) a v Indii (563 tun). Šperkařský průmysl tak absorboval přes polovinu z celosvětové poptávky po zlatě, jež v minulém roce činila 4072 tun tohoto kovu.

(rek)

Další z kategorie Zlato