Zlato (oz) / USD
1 558,01
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
35 316,04
0,08 %
EUR / USD
1,11
0,04 %
USD / CZK
22,67
0,07 %
Zlato
Elliot Wawe: Zlato posílí proti všem měnám

Když americký prezident Nixon v roce 1971 zrušil zlatem podložený dolar, svět oficiálně odstoupil od zlatého standardu. Jakmile byl ale zrušen, začaly státy tisknout víc vlastní měny. Nový ekonomický systém založený jen na papírových penězích podporovala pouze víra ve vlády, které je emitovaly. A výsledek? Dnes má světová ekonomika celkový kumulovaný dluh ve výši 250 bilionů dolarů.

Zlato dnes proti různým světovým měnám posiluje. Přesněji řečeno, je měnou, s níž se papírové peníze, které ztrácejí hodnotu, měří. Foto: iStock

Celosvětové zadlužení se v posledním desetiletí zvyšovalo hlavně kvůli tomu, že centrální banky manipulovaly s úrokovou sazbou a vrhaly na trh levné peníze. Vzhledem k tomu, že centrální banky začaly v loňském roce zpřísňovat své politiky, nemělo by již být možné hromadit dluhy v dosavadním tempu.

Ale jako přirozený důsledek omezování růstu zadlužení budou světové měny devalvovat. Slabší měna totiž usnadňuje splácení dluhů. Například pokud hodnota amerického dolaru klesne na polovinu, budou Američané dlužit pouze 50 procent hodnoty dluhu.

Zlato dnes proti různým světovým měnám posiluje. Přesněji řečeno, je měnou, s níž se papírové peníze, které ztrácejí hodnotu, měří. Mnoho lidí se na něj dívá výhradně přes americký dolar. Dospěli tak k závěru, že se zlato v uplynulých sedmi letech propadalo.

Tvrdá měna? Zlato

Nicméně, když se podíváme na jiné trhy, můžeme vidět, že žlutý kov je tam velmi silný. Zlato v rozvíjejících se ekonomikách už dosáhlo na historická maxima, jako je tomu například u turecké liry, ruského rublu, indonézské rupie, jihoafrického randu, brazilského realu nebo mexického pesa.

Investoři v těchto zemích zjevně nesázejí na stabilnější měny, jako jsou euro nebo americký dolar. Místo toho se stěhují do spolehlivější tvrdé měny, do zlata. A netýká se to jen rozvíjejících se trhů. V letošním roce zlato zlomilo svůj cenový rekord i v australském dolaru. Dnes je v něm dražší než v době největšího boomu 22. srpna 2011.

Žlutý kov se blíží svému maximu i v Kanadě. Ke zdolání absolutního rekordu mu chybí už jen 47 kanadských dolarů. Výzkumníci Elliot Wawe Forecast Teamu ve své technické analýze prognózují, že v roce 2019 budou i měny dalších velkých vyspělých ekonomik oproti zlatu oslabovat. A nebojí se být konkrétní. Vývoj ceny zlata podle nich zamíří až k hodnotě 1700 amerických dolarů za troyskou unci.

(rek)