Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,30
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Zlato
Edmund Moy: Mincovnám dochází zlato, cena poroste

Podle bývalého předsedy americké státní mincovny dochází mincovnám po světě fyzické zlato. Cena žlutého kovu podle něj v horizontu šesti měsíců vzroste.

 

S nedostatkem zlata se potýkají například americká státní mincovna, Australská mincovna v Perthu i mexická státní mincovna. Foto: iStock

V rozhovoru pro Kitco News uvedl bývalý předseda Mincovny spojených států amerických Edmund Moy, že mnohé mincovny po světě se potýkají s nedostatkem fyzického zlata. S tímto problémem se podle něj potýkají například americká státní mincovna, Australská mincovna v Perthu i mexická státní mincovna.

Jako jeden z problémů zmínil, že velcí institucionální investoři raději kupují papírové deriváty na zlato místo fyzického kovu.

To způsobuje nepoměr mezi burzovně obchodovanými certifikáty na zlato a skutečnou zásobou drahého kovu, což deformuje jeho skutečnou cenu.

Na americké komoditní burze Comex se tak podle něj jedna unce fyzického zlata obchoduje na 60 až 85 papírových kontraktech.

Fyzické zlato s 20% přirážkou

„Spotová cena zlata odráží to, co se děje na trzích. To ale není plná cena, kterou stojí nákup zlata,“ konstatoval Moy v rozhovoru pro Kitco.

Doplnil, že při stávající burzovní ceně na úrovni 38 tisíc korun za unci zlata, se u obchodníků v konečném důsledku prodává jedna unce fyzického zlata za cenu kolem 45 tisíc korun.

Fyzické zlato se tak podle něj ve skutečnosti prodává s 20% přirážkou oproti burzovní ceně, a to ještě za předpokladu, že zájemce fyzické zlato u prodejce skutečně sežene.

Cena zlata poroste

I burzovní cena zlata tak podle něj v horizontu šesti měsíců vzroste na úroveň aktuálních skutečných prodejních cen fyzického zlata do úrovní kolem 45 tisíc korun za unci.

„Myslím si, že uvidíme růst ceny zlata v solidně rychlém tempu,“ doplnil Moy.

(ska)