Zlato (oz) / USD
1 284,91
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
29 617,89
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,01 %
USD / CZK
23,05
0,04 %
Zlato
ECB kritizuje daň z chamtivosti

Vůdce vládnoucí rumunské sociální demokracie Liviu Dragnea a senátor Serban Nicolae vypracovali návrh zákona, který centrální bance ukládá držet své zlaté rezervy v Rumunsku. Podle doprovodné zprávy nic v současné hospodářské situaci Rumunska neodůvodňuje držet (se všemi souvisejícími náklady) zlato v zahraničí, pokud může být řádně udržováno a doplňováno v tuzemsku.

ECB varovala rumunského ministra financí Eugena Teodoroviče před možným negativním dopadem plánované daně na bankovní aktiva. Foto: Pixabay

„Národní banka Rumunska může ukládat zlato z devizových rezerv v zahraničí výlučně za účelem získání příjmu prostřednictvím obchodování a jiných zvláštních operací. Zlato uložené Rumunskou národní bankou v zahraničí nesmí překročit pět procent z celkové zlaté rezervy,“ stojí v návrhu zákona zveřejněného na internetových stránkách rumunského senátu.

Na otázku rumunské televize Digi 24, zda vláda plánuje využít zlatou rezervu na pokrytí rozpočtového deficitu, jak o tom uvažuje Itálie, senátor Nicolae odověděl záporně. Jeho návrh má, jak tvrdí, pouze za cíl repatriovat zlato a držet ho v Rumunsku.

Zlaté rezervy rumunské centrální banky podle posledních dostupných údajů vážily ke konci ledna 103,7 tuny. Jejich hodnota činila 3,84 miliardy eur (4,37 miliardy dolarů).

ECB se nelíbí daně na bankovní aktiva

Podle místních médií má Rumunsko přibližně 61 tun zlatých rezerv v Bank of England. Podle poslance z opoziční Národní liberální strany Florina Citu by Rumunsko k repatriaci zlata potřebovalo schválení Evropské centrální banky (ECB).

Rumunský web SeeNews připomíná, že začátkem února ECB varovala rumunského ministra financí Eugena Teodoroviče před možným negativním dopadem plánované daně na bankovní aktiva. ECB kritizovala ministerstvo, že zavedení této daně nekonzultovalo. V prosinci totiž vláda schválila nouzový výnos, který zavedl takzvanou „daň z chamtivosti“ na aktiva bank.

(rek)