Zlato (oz) / USD
1 423,75
0,29 %
Zlato (oz) / CZK
31 886,99
0,14 %
EUR / USD
1,14
0,24 %
USD / CZK
22,40
0,15 %
Zlato
ECB chce dostat pod kontrolu operace se zlatem

Evropská centrální banka (ECB) musí schválit jakoukoli operaci v devizových rezervách zemí eurozóny, včetně zlata a velkých devizových pozic. Prohlásil to prezident ECB Mario Draghi ve čtvrtek minulého týdne.

ECB musí schválit operace v devizových rezervách zemí eurozóny. Foto: iStock

„ECB schvaluje jak operace s devizovými rezervami, které zůstávají u národních centrálních bank, tak transakce členských států s jejich devizovými provozními zůstatky nad určitou hranici,“ odověděl Draghi na dotaz dvou italských členů Evropského parlamentu.

Je všeobecně známo, že právě v Itálii se rozpoutala bouřlivá debata, zda neprodat část zlatého pokladu země kvůli ozdravení populisticky přebujelého rozpočtu.

„Účelem této kompetence je zajistit soulad s měnovou politikou unie,“ cituje šéfa ECB agentura Reuters.

ECB samotná drží podle údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) z února letošního roku 504,8 tuny zlata, které tvoří čtvrtinu devizových rezerv nadnárodní banky. Všechny státy, jejichž měnou je euro, drží dohromady 10 778 tuny zlata, které tvoří 53,9 procenta jejich devizových rezerv. Je to zhruba třetina veškerého zlata uchovávaného centrálními bankami celého světa, jehož výše činí 33 869 tun.

ČNB se to netýká

Česká národní banka uchovává 8,8 tuny zlata, méně v Evropské unii mají už jen Litva, Lotyšsko, Slovinsko a Lucembursko. Co se týče procentního podílu, jsou 0,3 procenta devizových rezerv ve zlatě podle MMF vůbec nejmenším podílem na celém světě s výjimkou Kanady, která v rezervách zlato nedrží, ale patří k největším těžařům planety.

(rek)