Zlato (oz) / USD
1 727,61
0,52 %
Zlato (oz) / CZK
43 404,04
0,43 %
EUR / USD
1,09
0,18 %
USD / CZK
25,12
0,09 %
Zlato
Dvě podoby zlata

investoři už dlouho uznávají výhody investování do komodit. V průběhu času se ukázalo, že komodity zlepšují celkové výnosy, nabízejí diverzifikaci, chrání před inflací a zklidňují přechod mezi ekonomickými cykly.

Alokace zlata ve výši dvou až deseti procent podle WGC zajišťuje lepší výnosy a omezuje rizika víc než alokace do komodit v širším rozsahu. Foto: iStock

Alokace zlata ve výši dvou až deseti procent podle Světové rady pro zlato (WGC) zajišťuje lepší výnosy a omezuje rizika víc než alokace do komodit v širším rozsahu.

Většina investorů přistupuje ke komoditám prostřednictvím indexů, které vždy zahrnují zlato. Váha zlata v těchto indexech však obvykle neoceňuje jeho význam jako strategického aktiva.

„Zlato je samozřejmě surovinou používanou při výrobě, což je definice komodity. Ale zlato je mnohem víc než to. Zlato je investice i spotřební zboží, což v sobě skrývá rozmanitou dynamiku nabídky a poptávky,“ uvádí studie WGC.

Na rozdíl od komoditního komplexu si zlato zaslouží být vnímáno jako odlišné aktivum, protože historicky těží ze šesti klíčových charakteristik.

Šest výhod zlata

  1. Zlato přineslo lepší dlouhodobé výnosy přizpůsobené rizikům než jiné komodity.
  2. Zlato je účinnější diverzifikátor než jiné komodity.
  3. Zlato překonává komodity v období nízké inflace.
  4. Zlato má nižší volatilitu.
  5. Zlato je prověřená hodnotou.
  6. Zlato je vysoce likvidní.

„Zlato jako investice dlouhodobě funguje v souladu s akciovým indexem S&P 500 a od odstranění zlatého standardu v roce 1971 dosáhlo průměrné roční návratnosti 10,4 %,“ tvrdí odborná stať na webu WGC. „Ve srovnání s ostatními komoditami překonalo zlato většinu z nich. Všechny indexy, včetně drahých kovů, za posledních pět let poklesly. Během této doby však zlato posílilo.“ 

Dvojí povaha žlutého kovu

Zlato také překonalo výkon většiny komodit, z nichž mnohé v posledních desetiletích přinesly záporné výnosy. V době krize má malou, nebo žádnou korelaci s dalšími aktivy, včetně komodit. Je však zásadní, že pokud ji má, je to ve prospěch investorů. Snad i proto se největší obchody v komoditách hned po ropě odehrávají na trhu se zlatem.

Stejně jako jiné komodity, koreluje zlato pozitivně s akciemi během období ekonomického růstu. 

Tato dynamika je způsobena dvojí povahou zlata: jako investice a jako spotřebního zboží. Když jsou ekonomické podmínky příznivé, výdaje za zlato obvykle rostou v podobě zboží, jako jsou šperky nebo technologické výrobky. 

V kritických dobách však účastníci trhu shánějí vysoce kvalitní likvidní aktiva, která uchovávají kapitál a minimalizují ztráty. Investiční poptávka i v tomto případě směřuje do zlata. Například při celosvětovém propadu akcií v posledním čtvrtletí 2018 poklesl akciový index S&P 500 o 14 %, komoditní index o 9 %, zlato však stouplo o 8 %.

(rek)