Zlato (oz) / USD
1 885,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 536,18
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
23,09
0,00 %
Zlato
Dva Australané vykopali čtvrt milionu dolarů

Dva zlatokopové v jižní Austrálii objevili dva zlaté nugety v hodnotě kolem 250 000 amerických dolarů (5,5 milionu českých korun). Brent Shannon a Ethan West je vykutali poblíž zlatokopeckého města Tarnagulla ve státě Victoria. Pochlubili se tím minulý čtvrtek v televizním pořadu Aussie Gold Hunters v televizi Discovery Channel.

Podle odborníků se podobné nálezy amatérských prospektorů objevují v Austrálii několikrát ročně. Foto: iStock

Muži našli zlato za pomocí detektorů kovů. „Je to určitě jeden z nejvýznamnějších nálezů,“ řekl Ethan West zpravodajské televizi CNN. „Najít dva velké kusy za jeden den bylo úžasné.“ Oba vykopané nugety dohromady váží 3,5 kg a podařilo se je vypátrat po několika hodinách hledání.

„Počítal jsem s tím, že máme šanci,“ řekl Shannon pro australskou televizní show Sunrise. „Bylo to v trochu panenském terénu, což znamená, že se tam ještě netěžilo ani nehledalo.

West dodal, že během čtyř let, kdy se zabývá hledáním zlata, už našel „pravděpodobně tisíce“ drobných kusů zlata. Discovery Channel také řekl, že sběratelé mohou za mimořádně velké nugety zaplatit až o 30 % víc než je jejich odhadovaná hodnota.

Televize BBC připomněla, že loni našel jeden Australan rovněž za pomoci detektoru kovů nuget o váze 1,4 kg na zlatých polích západní Austrálie v oblasti Kalgoorlie, kde se těží zhruba tři čtvrtiny australského zlata. Jeho cena se tehdy odhadovala na 69 000 $. Amatérský zlatokop byl zkušeným místním fandou. Zlatý valoun objevil asi 45 cm pod povrchem.

Podle odborníků se podobné nálezy amatérských prospektorů objevují v Austrálii několikrát ročně.

(rek)