Zlato (oz) / USD
1 930,64
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dubaj chce z kryptoměny udělat běžné platidlo

Místní vláda v Dubaji již loni v říjnu oficiálně spustila svou vlastní kryptoměnu nazvanou emCash. Kryptoměnu použitelnou při platbách vládních a privátních služeb. Podle Aliho Ibrahima, náměstka generálního ředitele Dubajské ekonomiky, se token bude považovat za zákonné platidlo pro všeliké služby od denní kávy až po školní poplatky.

Dubaj chce z kryptoměny udělat běžné platidlo. Ilustrační foto: iStock

„Neuvěřitelná ochota rychle přijmout inovativní technologie činí z Dubaje ideální místo pro podnikání. Tento projekt je skvělým příkladem ambicí, jimiž je Dubaj proslulá. Vytvoříme zcela nový ekonomický systém. Využijeme novou technologii k tomu, aby finanční transakce byly levnější, rychlejší a bezpečnější a současně přinesly obrovské přednosti, pokud jde o využívání této technologie pro vládu, firmy i zákazníky,“ cituje Ibrahima kryptoměnový server Coin Telegraph.

Deník Wall Street Journal napsal, že Smart Dubai, vládní úřad zodpovědný za podporu inovací v zemi, bude v příštích několika měsících organizovat workshopy vládních a soukromých organizací s cílem vyhledat služby, které by projektu mohly nejvíc vyhovovat.

Město budoucnosti

Dubaj se snaží stát finančním centrem východního světa. Město dokonce nedávno uzákonilo obchody umožňující prodej nemovitostí výhradně v bitcoinu. Spuštění vlastní aplikace emCash byl však pro město budoucnosti pouze první krok. Dubaj pracuje na tom, aby se stala první ekonomikou na světě, která bude postavena na technologii blokového řetězce, a to s vlastní kryptoměnou. Vše se má stihnout do roku 2020. Tím se úsilí městského emirátu liší od všech ostatních členů Spojených arabských emirátů.

„Rychlé tempo a neuvěřitelná ochota přijmout inovativní technologie dělají z Dubaje ideální místo pro podnikání,“ uvedl Muna Al Qassab, generální ředitel společnosti Emcredit, v tiskové zprávě citované serverem Business Insider. V únoru dubajský obchodník se zlatem Regal RA DMCC získal licenci Dubai Multi Commodities Center (DMCC), která umožňuje ukládání kryptoměn jako bitcoin, ethereum a podobných v hluboce chlazených sklepích Almas Tower. V budově sídlí ředitelství DMCC, celosvětově významná volná zóna obchodu s komoditami.

„DMCC je jedinou free-zónou na Středním východě, která má vládní licenci na obchodování s kryptokomoditami a nabízí bezkonkurenční zajištění takových investic,“ uvedl předseda představenstva Regal Assets DMCC Gerhard Schubert. „Vyvinuli jsme něco, co považujeme za nejbezpečnější způsob na světě při investování do bitcoinu, etherea a dalších kryptokomodit,“ řekl televizi CCN.

Došlo i na zlato

Dubajská technologická firma OneGram v dubnu spustila první digitální měnu OneGramCoin, která je podložena zlatem a očekává se, že získá více než 500 milionů dolarů kapitálu, oznámil její generální ředitel Ibrahim Mohammed v rozhovoru pro agenturu Reuters. Při současné ceně zlata by plánovaný prodej 12,44 milionu žetonů přinesl zhruba 555 milionů dolarů. Žetony se budou prodávat od 21. května do 22. září.

OneGramCoin je první kryptoměnou, která plně vyhovuje islámským zákonům. Muslimové na základě své víry prosazují zásadu, že veškeré ekonomické aktivity mají být podložené skutečnými aktivy, a ne spekulacemi, což kryptoměny v podstatě jsou. Zlato však možnost spekulací omezuje.

OneGram se proto spojila se společností obchodující se zlatem GoldGuard kvůli zajištění každého tokenu jedním gramem zlata skladovaným v trezorech dubajského mezinárodního letiště. „Téměř 50 procent nabídky již bylo zamluveno,“ konstatoval Mohamed.

Finanční moderna

Konečným cílem tokenu je vytvoření celkového platebního řešení. „Vytváříme program obchodních služeb a tyto žetony zdarma nabídneme maloobchodníkům. Na oplátku musí maloobchodník přijímat OneGramCoin stejně jako bitcoin a dvě nebo tři z nejlepších kryptoměn,“ vysvětlil Mohamed.

„Pokud platíte kartou Mastercard nebo Visa, strhne si karetní společnost 2,5 % jako provizi. My vytváříme platební bránu, kde prodejce neplatí nic,“ uvádí Mohamed další výhody nového finančního systému.

Podle údajů společnosti PricewaterhouseCoopers činí islámský finanční majetek kolem 1,2 bilionu dolarů a tvoří pouze 1,2 procenta celkových bankovních aktiv. „Nyní se očekává, že islámský finanční sektor se za rok zdvojnásobí na 2,6 bilionu dolarů,“ dodává Reuters.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato