Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Doug Kass kritizuje chaos ve financích USA a investuje do zlata

„Přidal jsem do svého portfolia na burze cenných papírů další akcie zlatého fondu SPDR Gold Trust ve víře, že zlato bude v letošním roce nejvýkonnější třídou aktiv a bude mít šanci dokonce udeřit na novou historicky nejvyšší cenu,“ napsal na serveru The Street Doug Kass, zakladatel a prezident zajištěného fondu Seabreeze Partners Management s tržní kapitalizací ve výši 7,5 miliardy dolarů.

Zájem o zlato se vrací a vyhání jeho cenu vzhůru. Foto: iStock

„Rok 2018 bude ten, ve kterém investoři pochopí, že technologie virtuálních měn je reálná (každá transakce je šifrována a nemůže být replikována či pozměněna), ale bitcoin je Fata morgána podobně jako mnoho podobných schémat v minulosti jako například Ponziho schéma (Charles Ponzi počátkem minulého století vytvořil investiční fond, který neinvestoval a jen některým starším investorům vyplácel zisk získaný z peněz nových investorů. V nové době to zopakoval Bernard Madoff, který za to dostal 150 let vězení – pozn. red.)

„Zájem o zlato, který byl po mnoho měsíců brzděn investicemi do kryptoměn, se opět vrací, což vyhání jeho cenu vzhůru. Při náhlém a rychlém přechodu na alternativní zajištění aktiv se tak zlato v roce 2018 stane samostatnou nejvýkonnější třídou aktiv. Můj optimismus ohledně zlata vychází zejména z chování demokratů s republikány, kteří schvalují stále vyšší federální výdaje, a vůbec z celkového nepořádku ve financích USA. Současný stav našich fiskálních záležitostí ještě komplikuje příliš nízké úročení úspor,“ konstatuje miliardář Doug Kass.

Růst výdajů

Nebezpečné podle Kasse je, že americký obchodní schodek financuje zahraniční kapitál. Riziko spočívá v tom, že Trumpova administrativa sankcionuje zahraniční poskytovatele kapitálu, jako je Čína, slabým americkým dolarem, což by jim mohlo ublížit. A snížení daní prokazuje úplnou ztrátu fiskální disciplíny a vede na neudržitelnou cestu růstu vládních výdajů.

„Nedostatek fiskální disciplíny je, a pravděpodobně i nadále bude, impulsem k vyššímu růstu ceny zlata. Zvláštní je, že růst fiskálního břemena je doprovázen obdobím, kdy měnová politika zpřísňuje, protože domácí ekonomika je vnímána jako prosperující a v některých případech dokonce ještě zrychluje tempo růstu,“ podivuje se Kass.

Zadlužení

„Pro vytváření nových pracovních míst, které by mělo vést k podstatnému zlepšení stavu střední třídy, je snížení daní oxymoron (protimluv), který se prostě stává darem jen pro podnikový sektor. A tak místo snížení rozdílů v bohatství a příjmech, daňové úlevy pravděpodobně jen nepatrně zvýší domácí ekonomický růst a představují zřejmé riziko včetně zvýšení deficitu a zadlužení USA a téměř jistě povede k vyššímu růstu úrokových sazeb a inflaci. To zvýší hlad naší vlády po dalších půjčkách,“ vysvětluje Kass na webu The Street důvody, proč mocně investuje do zlata.

A co se ještě stane? Velký návrh zákona o infrastruktuře, který bude administrativou Bílého domu v krátké době navržen, bude podle Kasse výše uvedené problémy dál zhoršovat a způsobí ještě víc střednědobých až dlouhodobějších rizik, která trh se zlatem vnímá, ale akciové trhy ignorují.

(rek)

Další z kategorie Zlato