Zlato (oz) / USD
1 293,44
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 556,63
1,44 %
EUR / USD
1,17
0,69 %
USD / CZK
22,08
1,29 %
Zlato
Dotkne se zlato 1400 dolarů z té vyšší strany?

Stačila beseda se studenty na michiganské univerzitě a cena zlata opět mírně posílila. Předsedkyně Fedu (americké centrální banky) Janet Yellenová tam zopakovala svůj názor, že úrokové sazby by měly být zvyšovány postupně s cílem umožnit ekonomice, aby zůstala v rovnováze, aby se zabránilo jejímu přehřátí. Růst ekonomiky odhadla na dvě procenta.

Od roku 2001 cena zlata stoupla o víc než 320 procent. Foto: iStock

„Myslíme si, že cesta postupného zvyšování krátkodobých úrokových sazeb nás může dostat tam, kde chceme být. Nechceme s nimi proto vyčkávat dlouho,“ řekla studentům. „Chceme určovat vývoj, ne být za ním,“ dodala. Podle Janet Yellenové americká ekonomika je v současné době docela zdravá a očekává se, že mírným tempem poroste, uvedl server se čtyřicetiletou tradicí Kitco.com.

A právě pozvolné tempo zvyšování základních úrokových sazeb, které nestačí růstu inflace, způsobuje, že investice do vládních dluhopisů jsou na hranici rentability. Investoři proto často před hrozbou záporného zhodnocení takové investice dávají přednost akvizicím zlata, které si svou hodnotu přinejmenším uchovává. Co si také jiného mají myslet o výroku Yellenové, že je vhodné, aby pozice měnové politiky byla neutrální.

Na trzích se růst v USA přeceňuje

„Komoditní investoři na už příliš těsném trhu s ropou přehodnocují svůj předchozí negativní postoj vůči zlatu, protože je stále zřejmější, že Fed nebude při odstraňování měnové akomodace příliš agresivní,“ domnívá se ředitel TD Securities Bart Melek.

Ole Hansen, ředitel komoditní strategie Saxo Bank, současnou situaci pro dubajský server Khaleej Times okomentoval následovně: „Na trzích se růst v USA přeceňuje, což by mohlo podpořit zlato.“ Na druhém místě uvedl příliš velké očekávání od zvyšování úrokových sazeb a dodal: „Četná geopolitická rizika volají po diverzifikaci a zajištění investic, obnovená turbulence na akciovém trhu vede k nižším výnosům dluhopisů, což pomáhá zlatu zůstávat na vyšších úrovních. Proto si dál stojíme za naší prognózou, že na konci roku bude cena zlata kolem 1325 dolarů za unci.“

Šéf hongkongské Glory Sky Group Alfred Yeung šel ještě dál: „Ceny zlata ještě vzkypí vzhledem k nejistotě a volatilitě na světových trzích. Cena bude narůstat na úroveň nad 1300 dolarů až k 1400 dolarům za unci.“

Zvýšený tlak na Fed

„Zlato je bezpečné útočiště osvědčené aktiv a dokonce nejvýkonnější třídou aktiv tohoto století. Od léta roku 2001 cena zlata stoupla o víc než 320 procent, což je jasným znamením, že investoři se v nejistotě budou snažit ochránit své investice. Musíme čelit čtyřem rokům nejistoty Trumpovy vlády,“ řekl na stránkách 24hgold.com  šéfkonzultant RAKBank Jeffrey Rhodes. „Myslím, že zlato se snadno dotkne 1400 dolarů za unci z té vyšší strany.“

„Růstový program slíbený americkým prezidentem Trumpem přivodil pokračování rotace peněz z dluhopisů do akcií. Také překvapivý vzestup aktivity USA vytváří zvýšený tlak na Fed, aby přidal ve zvyšování úroků,“ míní Ole Hansen. Přesto zveřejněné interview studentů se šéfkou Fedu Yellenovou nevyvolalo žádnou zásadní odezvu trhů kromě slabého oslabení dolaru a posílení zlata. Nic nového se totiž nedozvěděly.

(rek)