Zlato (oz) / USD
1 856,59
0,68 %
Zlato (oz) / CZK
39 826,78
0,66 %
EUR / USD
1,22
0,04 %
USD / CZK
21,45
0,01 %
Zlato
Dolar zlevnil zlato, ale jen Američanům

Dolar je zpátky. Dolar šíří optimismus. Je lepší než zbytek světa. Dolar na 22měsíčním maximu. To je pár náhodně vybraných titulků ekonomických světových médií, které dokreslují současný optimismus globální ekonomiky.

Dolar na maximu podporuje současný optimismus globální ekonomiky. Foto: iStock

Přes všechny pro zlato negativní zprávy přichází server Daily FX s informací, že 74,9 procenta obchodníků je čistě na dlouhých pozicích, což v překladu z burzovního názvosloví znamená, že investice do zlata je dlouhodobější a že spoléhá na vzestup jeho ceny. A pozor! Nejedná se o newyorské poukázky na nákup fiktivního zlata, nýbrž o londýnské obchody se skutečným žlutým kovem.

Podle uvedené statistiky tedy tři obchodníci ze čtyř stále ještě sázejí na budoucí růst ceny zlata. „Zpravidla se stavíme proti davovému sentimentu a skutečnost, že obchodníci jsou čistě na dlouhých pozicích, svědčí o tom, že cena spotového zlata (s okamžitou platbou) může i nadále klesat,“ píše analytička Daily FX Nancy Pakbazová.

Čistě dlouhé pozice ubývají, spekulativní krátké pozice přibývají. Počet obchodníků na dlouhých pozicích z úterý na středu stoupl o 4,1 %. Ve srovnání s minulým týdnem o 6,9 %. Poněkud dynamičtější byla změna na krátkých pozicích, kde proti předchozímu dni přibylo 6,9 % investujících a oproti minulému týdnu to bylo dokonce o 19,3 % krátkých pozic víc.

„Obchodníků na čistých dlouhých pozicích ve srovnání s předchozím dnem i minulým týdnem ubývá. Nedávné změny v náladě ale varují, že současný trend poklesu ceny spotového zlata se může brzy zvrátit,“ dodává Pakbazová.

Zlato versus česká koruna

Analytička prognózuje, jak to mají analytici ve zvyku: může být tak i tak. A bude mít za všech okolností pravdu. Nezbývá než nahlédnout do zpravodajství agentury Reuters: „Americký dolar byl poháněn silnějšími údaji o bydlení v USA – nejnovějším ukazatelem, který naznačuje, že americká ekonomika přerůstá konkurenci a povzbuzuje investory k tomu, aby nakupovali americkou měnu.“

Tomu odpovídá i obvyklá rovnice, kdy na jedné straně je dolar na maximu a na druhé zlato na minimu. Pro českého klienta se však příliš mnoho nemění. I když v českých korunách zlato ve středu zdražilo o 0,13 %, vše srovnala koruna, která posílila o 0,12 %.

(rek)