Zlato (oz) / USD
1 517,16
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
35 614,43
0,00 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
23,47
0,00 %
Zlato
Dolar je silnější, než by měl být

Připomeňme si astronomický výkon akcií. Meziročně se index S&P 500 zvýšil o 14,86 procenta, Dow Jones o 13,11 procenta a na čele je index Nasdaq se ziskem o 18,94 procenta. Není pochyb o tom, že zisky na akciových trzích jsou dány především holubičím postojem předsedy Fedu (centrální banka USA) Jeromeho Powella, píše ekonomický časopis Forbes.

Bankovní dům Morgan Stanley si myslí, že dolarový index by do konce roku mohl klesnout až o šest procent. Foto: iStock

Obchodníci se podle něj cítí v bezpečí při nalévání peněz do rizikovějších aktiv, protože vědí, že Fed je na jejich straně. Existuje jen malá, či spíše vůbec žádná šance, že Fed letos zvýší úrokové sazby.

„Fed však může změnit svůj názor poměrně rychle,“ varuje Forbes.

„Minulý týden jsme viděli pytel smíšených ekonomických čísel. Ano, byly nějaké záplaty, ale konečný obraz stále vypadá pevně. Nicméně, hlavní finanční instituce si stále myslí, že dolar je silnější, než by měl být. Naposledy bankovní dům Morgan Stanley. Banka si myslí, že dolarový index by do konce letošního roku mohl klesnout až o šest procent,“ píše Forbes.

Časopis v této souvislosti také připomíná výkonnost zlata. Meziročně je to pouze o 0,56 procenta. O tom není pochyb. Stejně jako o skutečnosti, že propadne-li dolar, jak velcí hráči předpokládají, mohly by být zisky zlata tím nejlepším, co bude na trhu k mání.

(rek)