Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Dolar nebo zlato?

Zlato je často vnímáno jako bezpečná investice během období politické nebo finanční nejistoty. Politické turbulence v Itálii a obavy z toho, že americko-čínská obchodní válka přece jen vypukne, by měly vyhnat cenu zlata nahoru. Ale zatím tyto faktory jen drží cenu nejvzácnějšího kovu v okolí 1300 dolarů za troyskou unci. Všechno se totiž zatím odehrává na bázi slov, kterým někteří věří, ale většina zřejmě zatím ne.

Koho obchodní válka posílí, zlato nebo dolar? Ilustrační foto: iStock

„Rostoucí politická nejistota v Itálii a napětí mezi USA a Čínou zatím jen brání poklesu ceny zlata,“ řekl Stephen Innes z kanadské brokerské společnosti OANDA, agentuře Reuters.  „Ale s citlivostí žlutého kovu na americký dolar je nepravděpodobné, že se zlato posune výrazně výš, dokud Evropská unie nevpluje do krizové zóny, která je už ale na dohled.“

Dolarový index, který poměřuje americkou měnu proti koši šesti hlavních světových měn, se stále pohybuje v blízkosti půlročního maxima z minulého týdne. A posilující dolar zlatu obvykle nesvědčí, byť v uplynulém roce došlo k celé sérii výjimek, které toto pravidlo nepotvrzovaly.

Vítr na trzích

Na druhé straně na růst ceny zlata tlačí výprodej asijských akcií, které reagují na politickou krizi v Itálii, jež začíná provětrávat finanční trhy. „Investoři se obávají, že se ve třetí největší ekonomice eurozóny budou opakovat volby, k nimž by mohlo dojít už v červenci, a které by se de facto mohly stát referendem o členství Itálie ve společném měnového bloku a dalším působení země v Evropské unii,“ komentuje Reuters.

A k tomu Spojené státy v úterý potvrdily, že hrozba zavedení cel na dovoz zboží z Číny v objemu asi 50 miliard dolarů, je stále aktuální pokud se Peking nezačne zabývat otázkou krádeží amerického duševního vlastnictví. I když nedojde k dohodě, zůstává otázkou, koho obchodní válka vlastně posílí a koho oslabí. Získá na tom zlato nebo dolar?

(rek)