Zlato (oz) / USD
1 275,47
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
29 139,21
0,16 %
EUR / USD
1,12
0,13 %
USD / CZK
22,85
0,16 %
Zlato
Dolar kvůli jednání o brexitu a italském rozpočtu posiluje

Americký dolar zahájil nový týden růstem. Dolaru pomáhají obavy z dalšího vývoje jednání o odchodu Británie z Evropské unie a o budoucnosti italského rozpočtu, které stáhly dolů britskou libru a euro. Zlato tak nebude pro mimoamerické investory levnější, jak se při nedávném růstu předpokládalo.

Euro oslabuje, protože se jednání o brexitu zasekla pět měsíců před plánovaným odchodem Británie na řešení celního režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Foto: iStock

Včera kolem 18:20 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,4 procenta na 96,06 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,4 procenta na 1,1463 USD a k jenu o 0,2 procenta na 112,80 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 0,2 procenta na 129,28 JPY.

Britská premiérka Theresa Mayová měla říct poslancům, že dohoda Londýna s Bruselem o odchodu Británie z Evropské unie je z 95 procent hotová. Zopakuje však svůj odmítavý postoj v otázce irské hranice, uvedla agentura Reuters s odvoláním na výňatky z plánovaného projevu.

Jednání o brexitu se zasekla pět měsíců před plánovaným odchodem Británie na řešení celního režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem.

Euru se nepodařilo udržet počáteční zisky, protože investoři se zaměřili na hrozbu další politické nejistoty v Evropě kvůli plánovaným rozpočtovým výdajům Itálie. Původně euro posilovalo díky poptávce po italských dluhopisech po týdnech jejich prodejů.

Poptávku vyvolala skutečnost, že ratingová agentura Moody’s sice zhoršila rating Itálie, avšak výhled nečekaně nechala stabilní, což znamená, že v nejbližší době nehodlá rating země znovu měnit.

(ČTK)