Zlato (oz) / USD
1 284,91
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
29 618,17
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,01 %
USD / CZK
23,05
0,04 %
Zlato
Dolar i zlato posílily

Cena zlata i všech burzovních papírových derivátů od jeho ceny odvozených se ve středu ráno zotavila a začala mírně stoupat. Celý proces začal v Asii a přes Evropu zasáhl i Ameriku.

Žlutý kov se zotavil navzdory zpevnění dolaru. Foto: iStock

Pikantní na tom je, že se žlutý kov zotavil navzdory zpevnění dolaru, které způsobila dobrá ekonomická čísla USA v oblasti bydlení a služeb. Nová data jakoby uchlácholila obavy ze zpomalení největší světové ekonomiky.

Americký dolarový index, jenž sleduje hodnotu americké měny v porovnání s košem šesti hlavních světových měn (včetně čínské) stoupl o 0,07 % na 96,863.

Běžnému občanu takřka nic neříkající číslo dosáhlo své hodnoty po informaci, že Čína snížila svůj odhad růstu HDP v roce 2019 z původních 6,5 % na procent šest.

Pozvolný návrat k 1300 dolarům

Americký dolar podle webu Investing.com podpořil také dosud nevyřešený spor Číny se Spojenými státy ohledně podmínek vzájemného obchodu. „Silnější americký dolar zpravidla sráží zlato, protože tlumí přitažlivost kovu jako alternativního aktiva a zdražuje komodity obchodované v dolarech pro držitele jiných měn,“ konstatoval server. Březnovou cenu zlata to však nijak zásadně neovlivnilo.

V polovině února se zlato vyšplhalo na zhruba 1349 dolarů za troyskou unci, ale od té doby jakoby mu chřipková epidemie vzala sílu. V březnu se hodnota vzácného kovu zatím pohybuje těsně pod úrovní 1290 dolarů.

(rek)